Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Müzik ve Sesli Yayın Dinleme Yeni Bir Rekora Ulaştı

Müzik ve Sesli Yayın Dinleme Yeni Bir Rekora Ulaştı

ABD’de sadece bir haftada 7,5 milyar on-demand sesli yayın dinleniyor.

Müzik sektörünün, internetin icadı ile geçirdiği dönüşüm son derece dikkat çekici. Kaset ve CD’lerin egemenliğinin, internet sayesinde bitmesinin yanı sıra, korsan müzik içeriği de sektöre uzun süre ciddi zarar vermişti. Albüm satışları hızla azalmaya başlamıştı ve açıkçası albüm satışlarındaki düşüş hala devam ediyor. Bunun yanı sıra, online internet radyoları ve Apple Music, Spotify, Tidal gibi müzik dinleme servisleri ise uzun sayılabilecek bir süredir önemli bir alternatif olarak hayatımıza girdi.

Nielsen tarafından yayınlanan rapora göre Amerika Birleşik Devletleri pazarındaki sesli yayın (podcast, vd.) ve müzik dinleme yeni bir rekora ulaştı. 9 Mart haftasındaki sesli veri akışı 7,5 milyara ulaştı ve ilk defa bir haftada 7 milyar eşiği aşılmış oldu.

2017 yılının ilk 6 ayında 184 milyar sesli veri akışı yapıldı. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre %62,4’lük bir artışa tekabül ediyor.

Buna karşın Nielsen raporuna göre, fiziksel albüm satışları %17, dijital albüm satışları %20, 10 şarkı satışının 1 albüm satışı olarak kabul edildiği “albüme eşdeğer şarkı” %20 oranında azaldı. Bu, kullanıcıların albüm/şarkı almak yerine, servisler aracılığıyla dinlemeyi daha çok tercih ettiği anlamına geliyor.

İlgili İçerikler

Facebook’un F8 Konferansı’ndan Öne Çıkanlar

Zehra Öney

Microsoft Üçüncü Çeyrekte Ne Kadar Gelir Elde Etti?

Zehra Öney

Facebook Dijital Para Birimini Açıkladı

Zehra Öney