Zehra Öney
Siber Güvenlik

Online Sahteciliği Önlemek için 2022’ye kadar 9 Milyar Dolardan Fazla Harcama Yapılacak

Online Sahteciliği Önlemek için 2022’ye kadar 9 Milyar Dolardan Fazla Harcama Yapılacak

Online sahtecilikle mücadele için yatırımlar artmaya devam ediyor.

Bankaların ve işletmelerin online sahteciliği önlemek için yoğun çaba sarf ettiği dönemleri yaşıyoruz: Güvenlik önlemleri arttıkça, yeni sahtecilik yöntemleri de ortaya çıkıyor. Bankalar bir yandan kullanıcılara çipli kredi kartları, NFC (yakın alan iletişimi) ile ödeme işlemleri, parmak iziyle ödeme işlemleri gibi daha güvenli seçenekler sunsa da kredi kartı sahtekarlığı kapsamında her yıl milyonlarca kişi mağdur oluyor. Örneğin önümüzdeki beş yıl içerisinde online işlem sahteciliği sebebiyle perakendecilerin dünya çapında 71 milyar dolar kaybetmesi bekleniyor. Bu son derece ciddi bir meblağ. Online işlemlerde kredi ya banka kartları “fiziksel” olarak kullanılmadığı için kart numarasının ve güvenlik kodunun kopyalanması yeterli oluyor. Türkiye gibi ülkelerde pek çok banka SMS doğrulama talep ederken yurt dışında SMS doğrulamayı uygulamayan kurumlar da fazlasıyla yaygın.

Juniper Research tarafından yapılan ve BizReport’ta yayınlanan habere göre, online sahteciliği tespit etme ve engelleme için yapılan harcamaların 2022’ye kadar %22 artarak 9 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. () Bu süreçte nesnelerin interneti alanındaki gelişmelere paralel olarak, 3D Secure 2.0’nin de kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Online sahteciliği tespit etme ve engelleme yatırımlarında en büyük meblağların Avrupa, Amerika ve Asya Pasifik bölgelerine ayrılması bekleniyor. Araştırmaya göre, online sahteciliği tespit etme ve engelleme alanındaki yatırımların sadece %4’ü Latin Amerika, Hindistan, Afrika ve Orta Doğu’ya yapılacak.

İlgili İçerikler

Twitch, Hack’lenme Sonrasında, Kullanıcı Şifrelerinin Güvende Olduğunu Açıkladı

Zehra Öney

Pakistan, TikTok Yasağını Kaldırdı

Zehra Öney

Twitter, Çin Merkezli Binlerce Propaganda Hesabını Kapattı

Zehra Öney