Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Apple, Çin’de VPN Uygulamalarını App Store’dan Kaldırdı

Apple, Çin’de VPN Uygulamalarını App Store’dan Kaldırdı

Apple, VPN uygulama geliştiricilerine uygulamalarının Çin’deki App Store’dan kaldırılacağı kararını duyurduktan sonra harekete geçti.

VPN uygulamaları, bazı internet kullanıcılarının çeşitli sebeplerle tercih ettiği, temelde kullanıcının IP adresini değiştiren bir internet teknolojisi. Örneğin kullanıcı kendi ülkesinde yasaklanan bir siteye erişmek istiyor olabilir ya da kullanıcı telif kısıtlamaları sebebiyle kendi ülkesinde hizmet sunmayan bir siteye ya da içeriğe erişmek istiyor olabilir. Bu tür durumlarda kullanılan VPN (virtual private network – sanal özel ağ) sayesinde kullanıcılar normalde erişemedikleri içeriklere erişebiliyorlar.

Çin, internet erişimine sıkı yasakların uygulandığı bir ülke olarak biliniyor. Çin’deki kullanıcıların ülkelerinde yasaklanan sitelere erişmek için kullandığı VPN uygulamaları hakkında yeni bir karar uygulanmaya başladı.

TechCrunch’ta yayınlanan habere göre Apple, Çin’deki App Store’dan VPN uygulamalarını kaldırdı. İlk olarak Apple’dan uygulama geliştiricilere, uygulamaların kaldırılacağı yönünde e-posta gönderildi. Ardından da uygulamalar kaldırıldı.

Çin’in sansür uygulamalarının sonucu olarak uygulamalar kaldırıldı: Apple geliştiricilere gönderdiği e-postada, “uygulamalar, mevcut oldukları herhangi bir lokasyondaki tüm yasal gereksinimleri karşılamalıdır” gerekçesiyle kaldırıldığını belirtti.

Geliştiriciler, Çin’de kaldırılan uygulamalarının diğer ülkelerdeki yayınına devam edeceği yönünde bilgilendirildiler.

Görsel: Techcrunch.com

İlgili İçerikler

Periscope’a Handoff ve Mute Desteği Geldi

Zehra Öney

Huawei Kendi Cihazlarında Artık MicroSD Kartları Kullanamayacak

Zehra Öney

Toplum 5.0’a Doğru: Toyota “Geleceğin Şehri”nin Prototipini İnşa Ediyor

Zehra Öney

4 yorum

Yorumlar kapalıdır