Zehra Öney
Sosyal Yaşam

Gülümseyen Emoji’yi Nasıl Bilirsiniz?

Gülümseyen Emoji’yi Nasıl Bilirsiniz?

Yapılan araştırmaya göre iş dünyasındakiler gülümseyen emoji görmekten hoşlanmıyor.

Günümüzde arkadaşlarımızla yazışırken, sosyal medyadaki gönderilere yorum yaparken, tweet atarken, e-posta yazarken pek çok emoji kullanıyoruz. Sadece emoji aracılığıyla iletişim kurmak bile son derece olası günümüzde. Peki ya iş dünyasında?

Social Psychological and Personality Science Journal’de yayınlanan “The Dark Side of Smiley” araştırması çok çarpıcı sonuçlara sahip. Amsterdam Üniversitesi, Hayfa Üniversitesi ve Ben-Gurion Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar tarafından yapılan “The Dark Side of Smiley” araştırmasına göre gülümseyen emoji içeren e-posta alan müşteriler ya da iş arkadaşları, gönderen kişi hakkında şüphelere kapılıyor.

Araştırmacı Dr. Ella Glikson, araştırma ile ilgili “Bulgularımız ilk kanıt olarak, gerçek gülümsemelerin aksine, gülümseyen emoji sıcaklığı artırmıyor ve aslında kabiliyeti algılamayı azalttığını gösteriyor.” diyor.

29 farklı ülkeden 549 katılımcı ile yürütülen araştırma kapsamında, katılımcılara iş ile ilgili bilinmeyen kişilerden gelen e-postalar okutuldu. Katılımcılardan, gönderen kişinin iş kabiliyeti ve sıcaklığı hakkında değerlendirmede bulunmaları istendi. Bazı e-postalarda gülümseyen emoji’ler yer alırken bazılarında yer almıyordu. Sonuçta gülümseyen emoji’lerin e-postayı okuyanlarda e-postayı gönderen kişiler hakkında negatif etkiye sebep olduğu ortaya çıktı.

Ek olarak katılımcılardan bu e-postalara cevap vermeleri istendi. Bir başka ilginç durum da burada ortaya çıktı: Çünkü katılımcılar, emoji içermeyen e-postaya yanıt verirken daha detaylı ve daha fazla bilgi paylaştılar.

Siz iş yazışmalarınızda gülümseyen emoji kullanıyor musunuz?

İlgili İçerikler

Mezuniyet Töreninde Japon Öğrencilerin Yerine Robotlar Geçti

Zehra Öney

Mark Zuckerberg: Facebook’un Yarısı 2030’a kadar Evden Çalışacak

Zehra Öney

Dune Filminin Gösterim Tarihi 2021’in Sonlarına Ertelendi

Zehra Öney