Zehra Öney
Siber Güvenlik

Faketoken.q Zararlı Yazılım Tehlikesi Gündemde

Faketoken.q Zararlı Yazılım Tehlikesi Gündemde

Yeni bir zararlı yazılım kullanıcıların kredi kartı bilgilerini çalıyor: Faketoken.q

Son dönemde global çapta zararlı yazılım saldırılarında artış yaşanmaya başladı. Fidye virüsleri alanında iki kez yaşanan büyük çaplı saldırıların ardından geçtiğimiz haftalarda dünyaca ünlü dizi Game of Thrones’un yayıncısı HBO da hacker’ların hedefi haline gelmişti.

Bu defa ise Faketoken.q tehlikesi gündeme geldi. Android işletim sistemi üzerinde yayılım göstermeye başlayan Faketoken.q, bulaştığı cihazdaki kredi kartı ile ödeme alan uygulamaları taklit ediyor. Bulaştığı telefondaki taksi çağırma/yolculuk uygulamalarını taklit eden uygulama, kullanıcılardan kredi kartı bilgilerini girmelerini istiyor. Kredi kartı bilgilerini alan zararlı yazılım, kullanıcıların kredi kartından para çekmeye başlıyor.

Zararlı yazılımın bir diğer özelliği ise kullanıcılara gelen SMS’leri gizlemesi. Bu kısa mesajlar kullanıcıdan gizlenip hacker’lara gittiği için örneğin telefona iletilen 3D güvenlik şifreleri hacker’lar tarafından kullanılıyor.

Bu tür zararlı yazılımlardan korunmak için, daha önce kredi kartı bilgilerinizi girdiğiniz halde yeniden isteyen uygulamaları kontrol edin. Çünkü bu ödeme sayfası muhtemelen zararlı yazılım tarafından gösteriliyor olabilir.

Görsel: Cyberinject.com

İlgili İçerikler

Google, Android 11’de Üçüncü Parti Uygulamaların Kameraya Erişimini Azaltacak

Zehra Öney

Google Play’de 172 Zararlı Uygulama 335 Milyondan Fazla Kez Yüklendi

Zehra Öney

TikTok Zorbalıkla Mücadelede Yeni Araçları Kullanıma Sunuyor

Zehra Öney