Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Gençler Müzik Dinlemek için İki veya Daha Fazla Uygulama Kullanıyorlar

Gençler Müzik Dinlemek için İki veya Daha Fazla Uygulama Kullanıyorlar

18-34 yaş aralığındaki genç kullanıcıların yarısından fazlası müzik dinlemek için iki veya daha fazla uygulama kullanıyor.

Günümüzde pek çok müzik dinleme uygulaması var: En popülerleri arasında Spotify, Apple Music, Tidal, Amerika’da Pandora, Türkiye’de Fizy, Soundcloud, Deezer ve daha pek çok uygulama yer alıyor. Bu uygulamalar arasındaki rekabetin yanı sıra, bu uygulamaların sunduğu farklı alternatifler sebebiyle bazı kullanıcılar aynı anda birden fazlasını kullanabiliyorlar. Örneğin bazı şarkıcı ve gruplar şarkılarını sadece belirli servislerde sunarken bazı uygulamalar yüksek kalite (Hi-Fi) müzik dinleme imkanı sunuyor.

Kullanıcıların tercihleri hakkında Nielsen tarafından yapılan araştırma TechCrunch’ta yayınlandı. Araştırmaya göre 18-34 yaş aralığındaki genç kullanıcılar arasında iki veya daha fazla müzik dinleme uygulaması kullananların oranı %57 iken 35 yaş ve üstü kullanıcılarda iki veya daha fazla müzik dinleme uygulaması kullananların oranı %39.

Benzer şekilde podcast dinleme oranlarında da genç kullanıcılar önde. Aynı araştırmaya göre 18-34 yaş aralığındaki genç kullanıcıların %37’si podcast dinliyor. Bu grubun %24’ü haftada en az 1 kez podcast dinlerken %13’ü günlük olarak podcast dinlediğini belirtiyor.

35 yaş ve üstü kullanıcılarda ise podcast dinleme oranı %19. Bu grubun %12’si haftada en az 1 kez podcast dinlediğini belirtirken %5’i günlük olarak podcast dinlediğini ifade ediyor.

Siz podcast dinliyor musunuz?

İlgili İçerikler

Samsung’un Yükselişinin Arkasındaki Güç Lee Kun-hee 78 Yaşında Yaşamını Yitirdi

Zehra Öney

2019 Yılında En Çok Satılan Telefonların Neredeyse Tamamı iPhone ya da Galaxy’ydi

Zehra Öney

Beş Yılda Teknolojide Kadın Sayısı Yüzde 21’den Yüzde 30’a Yükseldi

Zehra Öney