Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya

Korsana Bir Darbe Daha Amerika Kayıt Endüstrisi Birliğinden Geldi

Korsana Bir Darbe Daha Amerika Kayıt Endüstrisi Birliğinden Geldi

RIAA, YouTube videolarını mp3 olarak indirmeyi sağlayan siteyi kapattırıyor.

Müzik endüstrisi, internet sonrasında ciddi sıkıntılar geçirdi. Fiziksel albüm (kaset, CD) satışları düştü. Korsan müzik indirme/dinleme sayesinde albüm/şarkı satışlarındaki azalma, sektörü yeni yöntemler bulmaya itti: Örneğin yasal müzik dinleme servisleri ortaya çıktı, konserler/turnelerin sayısı artmaya başladı. 2016 yılı verilerine baktığımızda, toplam global gelirlerin %34’ü fiziksel satışlardan gelirken %50’si dijital satışlardan geldi, %14’ü ise konserlerden. %2’si senkronizasyon olarak isimlendirilen ve müziklerin film, televizyon programları, reklamlar, video oyunları, web sitede kullanılan müzikler ve film fragmanlarında kullanılan müziklerden elde edildi.

Müzik endüstrisinin korsanla mücadelesi ise çok eskiye dayanıyor. Dünya çapında ses getiren Napster’ın kapatılmasının ardından pek çok platform kapandı.

Son günlerdeki en önemli gelişme ise yine Amerika’dan geldi. RIAA – Recording Industry Association of America (Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği), YouTube videolarını mp3 olarak indirmeyi sağlayan siteyi kapattırıyor. YouTube-mp3.org adresinde hizmet veren site, kullanıcılarına herhangi bir YouTube videosunu mp3 formatında indirmeyi sağlıyor. RIAA tarafından dava edilen sitenin yöneticileri, sitenin kapatılmasını kabul etti. Dava sürecinde varılan anlaşma kapsamında site kapanacak ve RIAA, site yöneticileri hakkında başka bir kovuşturma uygulamayacak.

Görsel: thenextweb.com

İlgili İçerikler

Uygulama Gelirlerinin Yüzde 58’ini App Store Oluşturuyor

Zehra Öney

ZEHRA ÖNEY: “Ürünlerinizi İnteraktif Hale Getirin!” | IPHaber

Zehra Öney

Apple Watch Bugün Ön Siparişe Açıldı

Zehra Öney