Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler

Alibaba’nın Yüz Tanıma Teknolojisi ile Ödeme Hizmeti Çin’de KFC’lerde Kullanılmaya Başlandı

Alibaba’nın Yüz Tanıma Teknolojisi ile Ödeme Hizmeti Çin’de KFC’lerde Kullanılmaya Başlandı

Alibaba’nın ilk olarak 2015 yılında tanıttığı yüz tanıma özelliği ile ödeme yapmayı sağlayan servisi, KFC’lerde kullanılıyor.

Alibaba’nın 2015 yılında tanıttığı “Gülümse Öde” servisiyle ilgili haberi blogumda sizlerle paylaşmıştım. İlk olarak Hannover’da düzenlenen CeBit fuarında tanıtılan servis kapsamında kullanıcıların, şifre kullanmaya gerek kalmadan sadece yüz tanıma teknolojisi sayesinde ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecekleri duyurulmuştu.

Aradan geçen sürede Alibaba, servisini daha da geliştirdi: Örneğin kullanıcılar saçlarını değiştirseler ya da makyajlı/makyajsız olsalar ya da kilolarında değişiklik olsa dahi sistem doğru bir şekilde çalışabiliyor. İlk olarak 2017 Temmuz’unda Şangay’da herhangi bir görevlinin müşterilere hizmet sunmadığı self-servis mağaza konseptini 10 mağaza ile deneyen Alibaba, yüz tanıma teknolojisi alanındaki hamlelerine devam ediyor.

Techcrunch’ın haberine göre, Hangzhou’da KFC mağazalarında denenmeye başlayan yüz tanıma sistemiyle ödeme işlemlerinde, kullanıcının halihazırda kayıtlı olduğu Alipay hesabındaki tanımlanmış yüz bilgileri kullanılıyor. Kullanıcılar ikinci bir güvenlik katmanı eklemek isterler ise, cep telefonlarına doğrulama kodu gönderiliyor.

Sadece gülümseyerek alışveriş yapabildiğimiz dönemleri yaşamaya başladık. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Görsel: hindi.news18.com

İlgili İçerikler

Skype For Business iOS için Yayınlandı

Zehra Öney

App Store’da 2020’de 5 Milyon Uygulama Olacak

Zehra Öney

Nakit Para Kullanılmayan Restoranlar Hayatımıza Girmeye Hazırlanıyor

Zehra Öney

5 yorum

Yorumlar kapalıdır