Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Tokyo’da Dünyada İlk Kez Yapay Zekaya Oturum İzni Verildi

Tokyo’da Dünyada İlk Kez Yapay Zekaya Oturum İzni Verildi

Shibuya Mirai, Tokyo’nun ve dünyanın oturum iznine sahip olan ilk yapay zekası…

Geçtiğimiz haftalarda robot Sophia’ya, Suudi Arabistan devleti tarafından vatandaşlık verilmişti. Dünyada ilk kez bir robota verilen vatandaşlık ile, teknoloji dünyasının yanı sıra global çapta bir tartışma başlamıştı. Yapay zeka ve robotların hakları konusu, uzun süredir hem sanat hem de felsefe ve teknoloji dünyasında önemli bir tartışma konusu. Bu konuyla ilgili son gelişme ise Japonya’dan geldi.

Tokyo, dünyanın en büyük metropollerinden biri ve en son sakinlerinden biri ise bir yapay zeka oldu: Shibuya Mirai olarak isimlendirilen yapay zekaya sahip chatbot, Tokyo’nun ve dünyanın oturum iznine sahip olan ilk yapay zekası oldu.

Tokyo’da Dünyada İlk Kez Yapay Zekaya Oturum İzni Verildi

Tokyo’nun en önemli bölgelerinden biri olan Shibuya ile Japoncada “gelecek” anlamına gelen Mirai kelimelerinin birleştirilmesi ile isimlendirilen Shibuya Mirai, 7 yaşındaki bir erkek çocuğu olarak hayata geçirildi. Yapay zekaya sahip chatbot Mirai’nin hobileri arasında fotoğraf çekmek ve insanları gözlemlemek bulunuyor, ayrıca insanlarla konuşmayı da seviyor.

Shibuya Mirai ile konuşmak için Line uygulamasının kullanılması gerekiyor. Shibuya bölgesi tarafından hayata geçirilen Shibuya Mirai’nin amaçlarından biri de yerel yönetimi, yaşayanlara daha “yakın” hale getirmek yer alıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Görsel: milenio.com

İlgili İçerikler

Mezuniyet Töreninde Japon Öğrencilerin Yerine Robotlar Geçti

Zehra Öney

Wing Şirketi ABD’de Evlere Drone ile Teslimata Başladı

Zehra Öney

YouTube, Video Yorumlarına Yapay Zeka Tarafından Cevaplar Önerecek

Zehra Öney