Zehra Öney
Trend Teknolojiler

Uçan Araçlar ile Yolculuk 2 Yıl İçinde Mümkün Olacak

Uçan Araçlar ile Yolculuk 2 Yıl İçinde Mümkün Olacak

Uber, yeni lanse ettiği Elevate servisi ile uçan araçlar ile yolculuk hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Uçan araçlar, çok uzun süredir bekleniyor. Felsefe ve bilim kurgu eserlerinde yer alan gelecek tasvirlerinin pek çoğunda uçan araçlar yer alır. Şimdiye dek bu konuda yeteri kadar gelişme sağlanmadı ancak yakın gelecekte pek çok şey değişebilir.

Uber, lanse ettiği yeni projesi Elevate ile uçan araçları günlük hayatımızın bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor. İlk olarak Los Angeles’ta kullanıma sunulması planlanan projenin tanıtım videosu 8 Kasım’da yayınlandı:

Elevate projesi, Lizbon’da düzenlenen Web Summit’te Uber Ürün Sorumlusu Jeff Holden tarafından duyuruldu. Dikey kalkış ve iniş hava taşıtı (vertical takeoff and landing aircraft) VTOL olarak isimlendirilen araçlar, elektrik ile şarj edilerek kullanılacak. Uçuş yüksekliğinde ve hatta iniş ve kalkış sırasında çok fazla gürültülü çalışmayan VTOL ile kullanıcılar hem zamandan hem de orta ve uzun vadede paradan tasarruf edebilecekler.

Uber tarafından hazırlanan sayfada VTOL ile yapılacak bir yolculuğun detayları yer alıyor. San Francisco Marina’dan San Jose’ye yapılan yolculuk Caltrain tren servisi ile 2 saat 12 dakika sürerken, UberX ile 1 saat 40 dakika sürüyor. VTOL ile bu süre 15 dakikaya inecek.

San Francisco Marina ve San Jose arasındaki yolculuk için UberX ile 111 dolar ödeme yapılıyor. VTOL uçan araç ile yolculuk yapan kullanıcılar ilk etapta 129 dolarlık bir ücret ödeyecekler.

Uber, orta vadede bu ücretin 43 dolara, uzun vadede ise 20 dolara kadar düşebileceğini de belirtiyor.

Uber, cihazların hava trafik kontrol sistemleri için NASA ile birlikte çalışmayı planlıyor.

Siz uçan araçlarla yolculuk yapmayı ister misiniz?

İlgili İçerikler

3 Boyutlu Yazıcılardan Sonra 3 Boyutlu Krep Yazıcılar ile Tanışın

Zehra Öney

YouTube, Video Yorumlarına Yapay Zeka Tarafından Cevaplar Önerecek

Zehra Öney

Amerikalılar Otonom Araçlar Hakkında Ne Düşünüyorlar?

Zehra Öney

6 yorum

Yorumlar kapalıdır