Zehra Öney
Artırılmış Gerçeklik Mobil ve Dijital Teknolojiler Robot Teknolojisi Sanal Gerçeklik Trend Teknolojiler

Time Dergisi 2017’nin En İyi 25 İcadını Seçti

Time Dergisi 2017’nin En İyi 25 İcadını Seçti

Time’ın seçtiği listede farklı sektörlerden pek çok icat yer alıyor.

Dünyanın en önemli yayınlarından biri olan Time dergisi, 2017 yılına damga vuran en iyi icatları seçti.  Bakalım listede neler var?

Jibo

Pixar filmlerinden çıkmış gibi bir görüntüye sahip olan Jibo, kullanıcılardan gelen “Hey, Jibo” seslenmesine karşı anında kafasını o yöne çevirerek tepki veren “akıllı” bir robot. Kullanıcılarına o günün haber özetlerini veren, fotoğraf çeken robot Jibo, 899 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Henüz müzik çalamayan veya üçüncü parti uygulamalar ile birlikte çalışmayan Jibo’nun “öğreneceği çok şey olduğu” geliştiricileri tarafından belirtiliyor.

eSight 3

Şimdiye kadar 1000’den fazla kişi tarafından satın alınan eSight 3, 9995 dolarlık bir fiyata sahip. Ancak, görme engelli kullanıcılar için son derece işlevsel. eSight, yüksek çözünürlüklü video kaydederken aynı zamanda yakınlaştırma (zoom) özelliğini kullanıyor; ek olarak, kontrast ve özel algoritmaları da kullanarak görüntüyü iyileştirip görme engelli kullanıcıların görüşlerini iyileştiriyor. Bu sayede kullanıcılar, spor aktiviteleri dahil pek çok etkinliği gerçekleştirebiliyorlar.

iPhone X

Geçtiğimiz Eylül ayında kullanıma sunulan iPhone X, Apple’ın yeni üst sınıf akıllı telefonu olarak dünya çapında gündem oldu. Ön yüzeyinin neredeyse tamamı cam olan iPhone X, aynı zamanda artırılmış gerçekliği destekleyen işlemcisi ve FaceID teknolojisi ile son dönemin en çok öne çıkan akıllı telefonu oldu.

Tesla Model 3

Elektrikli araç piyasasında çok önemli bir yere sahip olan Tesla’nın yeni aracı Model 3, tek şarj ile 321 km (200 mil) kullanım sunuyor. Her gün 1800 civarı sipariş alan Tesla Model 3, 35.000 dolarlık fiyat etiketine sahip ve Tesla, siparişleri yetiştirmekte zorlandığını açıklamıştı.

Nest Secure

499 dolar fiyata sahip olan Nest Secure, parola yerine RFID sistemi ile çalışan fob’ları kullanıyor. Fob’ların giriş çıkış için saat aralığı ayarlanabildiği için, örneğin bebek bakıcıları sadece çalıştıkları süre zarfında eve girip çıkabiliyorlar. Diğer zamanlarda eve giriş yapılmasına izin vermeyen ek güvenlik katmanıyla Nest Secure, rakiplerinin arasından sıyrılmayı başarmıştı.

Oculus Go

Sanal gerçeklik başlıkları genellikle çalışmak için bir akıllı telefona ihtiyaç duyuyor. Cep telefonu, cihazın bölmesine yerleştirildikten sonra, kullanıcılar, sanal gerçekliğin harika dünyasına girebiliyorlar. Oculus Go ise cep telefonuna ihtiyaç duymadan çalışabilen yapısıyla öne çıkmış ve ayrıca 199 dolarlık fiyatıyla sektörde çokça konuşulmuştu.

Norton Core

Evinizde kullandığını Wi-Fi router’ına artık pek çok cihaz bağlanabiliyor: Hoparlörler, akıllı lambalar ve daha fazlası… Norton Core ise Wi-Fi router anlayışını kökten değiştirmeye başlıyor: Kendi yazılımı sayesinde Wi-Fi ağındaki anormallikleri algılayan ve virüs gibi tehditleri tespit edebilen Norton Core, herhangi bir tehdit durumunda ilgili cihazın ağ bağlantısını kesiyor ve ağdaki diğer cihazları koruyabiliyor. Cihazın virüs ve zararlı yazılımları algılaması için sürekli güncellendiğini ve fiyatının da 279,99 dolar olduğunu belirtelim.

Bempu

Bebekler için geliştirilen akıllı bileklik Bempu, bebeklerin vücut sağlığını takip ediyor. Bebeğin ateşlenmesi ya da vücut ısısının düşmesini ebeveynine haber veren akıllı bileklik, çoğunluğu Hindistan’da olmak üzere 25 ülkede 10.000 yeni doğan bebekte kullanıldı.

Nintendo Switch

Gameboy ve oyun konsolunu tek tasarımda bütünleştiren Nintendo Switch, oyunseverlerin büyük beğenisini kazanmıştı. Evinde televizyona bağlayarak oyun keyfini sürebilen kullanıcılar, aynı zamanda konsolun istasyonunda bulunan tableti sayesinde game boy deneyimi de yaşayabiliyorlar.

 

Listede ayrıca şu icatlar da yer alıyor:

Bir kutusu sadece 360 kaloriye sahip olan Halo Top dondurma.

40 farklı tonuyla her cilt tipine uygun bir fondötenin yer aldığı, Rihanna’nın makyaj markası Fenty Beauty.

Kahveyi 48 ila 62 derece (120 ila 145 Fahrenheit) sıcaklıkta tutan Ember Mug.

2021’de ilk kez Berlin’de kullanılmaya başlanacak olan ve aşağı-yukarı hareketin yanı sıra, yatay olarak da hareket edebilen Thyssenkrupp MULTI asansör.

Müslüman sporcuların performanslarını artıran Nike Pro Hijab türban.

Kullanıcıların hasta olduktan sonra, hasta olmadan önce hastalıklardan korunmak amacıyla üye oldukları ve rutin doktor kontrollerinin yanı sıra, genetik testler, kan testleri gibi testler yaptırabildikleri hastalıkları önleme kliniği Forward.

Özellikle koşu yapan kullanıcıların ve sporcuların performansını artırmaya yönelik olarak hayata geçirilen ve kişiye özel olarak 3 boyutlu yazıcılar ile üretilen Adidas Futurecraft 4D ayakkabı.

Kadınların kolaylıkla kullanabilmesi için batarya ile çalışan, sessiz ve sütyenin içinde kullanılabildiği için kolaylık sağlayan göğüs pompası Willow Pump.

NASA’nın Mars’ta sadece tek bir noktada kalarak gezegenin iç katmanlarını gözlemleyecek ve panoramik ve 3 boyutlu fotoğraflar çekecek olan Mars Insight.

Kullanıcıların yemek yapma süreçlerine yardımcı olan ve Tasty mobil uygulamasının rehberliğindeki binlerce tarifin hazırlanmasını sağlayan Tasty One Top pişirme ünitesi.

Kullanıcıların el hareketleri ile kontrol edebildiği, havada çarpışmayı önleyen sensörleri ile sektörde yeni bir dönem başlatan DJI Spark drone.

Nanofiltresi sayesinde havadaki zararlı parçacıkları yakalamanın yanı sıra, onları yok ederek hava filtreleri pazarında önemli bir yere sahip olan Molekule hava filtresi.

Michelin tarafından geliştirilen ve içerisinde hava bulunmayan yeni nesil araç lastiği Michelin Vision Concept.

Sert, plastikten yapılma kaskların yerine, çarpma kuvvetini azaltan ve esnek polimerden üretilen VICIS Zero 1 kask.

Karadaki çiftliklerde hayvan yetiştirmenin başta karbon salınımı ve gübre kullanımı sebebiyle doğaya pek çok zararı olduğu bilindik bir gerçek. Buna alternatif olarak geliştirilen ve şimdiye dek sadece New England’da 14 okyanus çiftliği kurulumu gerçekleştirilen GreenWave 3D Ocean Farm sayesinde protein açısından zengin istiridye, midye, deniztarağı yetiştirmek çok daha kolay hale geliyor.

2017’de ülkemizde de kullanımı yaygınlaşan Fidget Spinner ya da bizdeki karşılığıyla stres çarkı.

İlgili İçerikler

Swarovski, Giyilebilir Teknoloji Pazarına Misfit Ortaklığıyla Girdi

Zehra Öney

Amerika Birleşik Devletleri’nde Akıllı Telefon Penetrasyonu %75’e Ulaştı

Zehra Öney

Apple iMessage’ın Çökmesine Sebep Olan Bug Üzerinde Çalışıyor

Zehra Öney

1 yorum

Yorumlar kapalıdır