Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Apple Eski Model Telefonları Yavaşlattığını Kabul Edince Davalar Açılmaya Başladı

Apple Eski Model Telefonları Yavaşlattığını Kabul Edince Davalar Açılmaya Başladı

Apple’a şimdiye dek iki farklı toplu dava açıldı.

Planlı eskitme konusu, teknoloji dünyasının uzun süredir gündeminde. Hatta bu konuyla ilgili Futuremark’ın iPhone modelleri ile yaptığı araştırmayı sizlerle paylaşmıştım.

Geçtiğimiz hafta, Apple cephesi için son derece hareketli geçti. Şirket, işlemci tam performansta çalışırken eskiyen bataryaların bu talebi karşılayamadığı durumlarda telefonun iç bileşenlerini korumak için ani şekilde kapanmasına sebep olabileceğini açıklamış ve cihazın batarya seviyesi %30 – %40 olmasına rağmen gerçekleşebilen bu ani kapanmaları engellemek için geçtiğimiz yıl iPhone 6, iPhone 6s ve iPhone SE için bir özellik yayınlamış ve iOS 11.2 ile bu özelliği iPhone 7’ye de taşımıştı. Ancak, sektör uzmanları ve kullanıcılar, bunun kullanıcılara haber verilmeden yapılmasını eleştirmişti.

Son gelişme ise Amerikalı bazı kullanıcıların Apple’a karşı harekete geçmesi oldu. The Guardian’ın haberine göre şimdiye dek Apple hakkında iki toplu dava açıldı: California ve Illinois’te açılan davaların gerekçesi ise Apple’ın, kullanıcıların telefonlarını yavaşlatmaya hakkı olmaması. Chicago, Ohio, Indiana ve North Carolinalı kullanıcılar, Apple’ın iOS güncellemelerinin “iPhone sahiplerini, hileli bir biçimde Apple tarafından sunulan en son modelleri almaya zorladığını” belirtiyor.

Apple’dan ise konu hakkında açıklama gelmedi.

İlgili İçerikler

İngiliz Polisi Öfkeyi ve Sıkıntıyı Tespit Eden Yeni Güvenlik Kamera Teknolojisini Test Edecek

Zehra Öney

Dubai’de “Akıllı” Dijital Plakalar Kullanıma Sunulacak

Zehra Öney

Google’ın Sürücüsüz Otomobili Bu Yaz California’da Trafiğe Çıkacak

Zehra Öney