Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Çin’de VPN Servisi Satanlara Ceza Yağıyor

Çin’de VPN Servisi Satanlara Ceza Yağıyor

Çin’de VPN servisi satan bir kişi 5,5 yıl hapis cezası aldı.

Çin, internet sansürü ile anılan bir ülke. Pek çok kişinin VPN (virtual private network – sanal özel ağ) sayesinde sansürü deldiğini fark eden ülkede, VPN’e karşı da çok sıkı yaptırımlar uygulanmaya başlamıştı. Apple ise VPN uygulamalarını Çin’deki App Store’dan kaldırmıştı.

Bununla birlikte Çin’in VPN’e karşı olan katı tutumu devam ediyor. Bunun son adımı ise VPN servisleri satan kişilere uygulanan hapis cezaları.

Associated Press tarafından yayınlanan habere göre, Çinli girişimci, VPN servisi sattığı için 5,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ek olarak, 792.638 yuanlık (120.000 dolar) “illegal gelir” elde ettiği söylenen Wu Xiangyang, gerekli lisanslara sahip olmadığı için Guangxi’nin güney bölgesi mahkemesi tarafından 500.000 yuan (76.000 dolar) para cezasına da çarptırıldı.

Çinli regülatörler, sadece hükûmet tarafından onaylanan VPN’lerin kullanılabileceğini belirtiyor. Geçtiğimiz Haziran ayında pek çok VPN servisi kapatılmış ve popüler servislerden Green VPN, “kapatılması” yönünde karar alındığını kullanıcılarına duyurmuştu.

Mart ayında ise Hong Kong yakınlarındaki Dongguan’daki bir girişimci, VPN servisi sattığı için 9 ay hapis cezası almıştı.

Ağustos’ta ise bir yazılım geliştirici, onaysız VPN sattığı için tutuklanmıştı.

İlgili İçerikler

Netflix, Kenya’da Ücretsiz Video İzleme Servisi Sunuyor

Zehra Öney

Samsung Pay ile 500 Milyon Dolarlık İşlem Yapıldı

Zehra Öney

E-Ticaret Dönemi | Olay TV

Zehra Öney