Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

Vücut Isısıyla Çalışan Akıllı Saat Geliştirildi

Vücut Isısıyla Çalışan Akıllı Saat Geliştirildi

Vücut ısısıyla çalışan ve şarj etme sorununu ortadan kaldıran akıllı saat geliştirildi.

Teknolojik cihazlar her geçen gün daha da “akıllanırken” şarj konusunda ne yazık ki şimdiye dek önemli bir gelişme yaşanmamıştı. Cep telefonlarının ve diğer akıllı cihazların bataryaları gün boyunca zor dayanıyor. Bu sebeple pek çok kullanıcı power bank (güç bankası) ya da yedek batarya sayesinde telefonlarının şarj sorununa çözüm buluyor. Ancak tüm bunlar yakın zamanda değişebilir.

Matrix Industries tarafından geliştirilen PowerWatch akıllı saatin şarj edilmesine gerek yok. BBC’nin yayınladığı habere göre, PowerWatch vücudun ısı enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek şarj sorununu çözmeyi başardı.

Daha önce NASA tarafından Voyager uzay aracı ve Mars’ta görev yapan Curiosity cihazında kullanılan termoelektrik teknolojisini kullanan PowerWatch ile şarj konusunda önemli bir adım atılmış oldu. Cihazın sensörleri sayesinde nabzın da kontrol edildiği bilek bölgesinden elde edilen ısı enerjisi sayesinde akıllı saat; GPS gibi çok fazla şarj tüketen uygulamaları ve pek çok özelliği destekleyebiliyor.

Siz şarj etmeye gerek olmayan bir akıllı saat kullanmak ister misiniz?

Görsel: powerwatch.com

İlgili İçerikler

Microsoft, ABD Ordusuna HoloLens Başlık Tedarik Etmek için 22 Milyar Dolarlık Anlaşmayı Kazandı

Zehra Öney

Microsoft Windows Phone Store’dan Snapchat’in Üçüncü Parti Uygulamalarını Kaldırdı

Zehra Öney

Apple, Güney Kore’deki Mağazasını Yeniden Açıyor

Zehra Öney