Zehra Öney
Sosyal Medya Sosyal Yaşam

ABD Vize Başvurularınızda Sosyal Medya Hesaplarınız da İncelenebilir

ABD Vize Başvurularınızda Sosyal Medya Hesaplarınız da İncelenebilir

ABD, vize başvurularında kullanıcıların sosyal medya hesaplarını da incelemeye alma konusunda adım attı.

Günümüz dünyasında iş başvurularında, okul başvurularında ve daha pek çok yerde kişilerin sosyal medya hesapları inceleniyor. Örneğin geçtiğimiz yıl Ağustos ayında, Harvard Üniversitesine başvurup kabul alan ancak sosyal medya paylaşımları sebebiyle en az 10 öğrencinin kabullerinin iptal edildiğini sizlerle paylaşmıştım.

İş ya da okula başlamadan önce alınan önlemler kadar görev süresinde yaptığı paylaşımlar sebebiyle de pek çok kişinin ilişiğinin kesildiğini biliyoruz. Bu sebeple başta iş dünyası olmak üzere hemen hemen her alanda sosyal medyadaki paylaşımlar kişilerin hayatlarını etkiliyor.

Yaşanan gelişmelere bakılırsa artık vize başvurularında da sosyal medya hesapları incelenebilecek.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından, vize başvurularında, kullanıcıların Facebook ve Twitter hesaplarına dair bilgilerin de istenmesi teklif edilecek. Teklif kabul edilirse 14,7 milyon kişinin bu düzenlemeden etkilenmesi bekleniyor.

Teklifin kabul edilmesi durumunda kullanıcıların son 5 yıldaki tüm sosyal medya hesapları incelenebilecek. İncelemeler hem göçmen vizeleri hem de göçmen statüsüne girmeyen turistik gibi vize türlerini de kapsayacak.

Siz bu teklif hakkında ne düşünüyorsunuz? Devletler vize başvurularında kişilerin sosyal medya hesaplarını incelemeli mi?

İlgili İçerikler

Facebook En Çok Kullanılan Uygulama

Zehra Öney

Amerikalı Kullanıcılar Günde 5 Saatlerini Mobil Cihazlarda Geçiriyorlar

Zehra Öney

Twitter, Android Kullanıcıları için Clubhouse Benzeri Spaces’i Kullanıma Sundu

Zehra Öney