Zehra Öney
Sosyal Medya Sosyal Yaşam

Mark Zuckerberg Temsilciler Meclisinde İfade Verecek

Mark Zuckerberg Temsilciler Meclisinde İfade Verecek

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg 11 Nisan’da Ticaret Komitesinde ifade verecek.

Facebook son haftalarda Cambridge Analytica skandalı sebebiyle zor günler geçiriyor. Cambridge Analytica skandalının ortaya çıkışı ve başlangıçtaki gelişmeleri bu yazımda sizinle paylaşmıştım.

Bununla birlikte Facebook cephesinden konuyla ilgili “ürkütücü” bir haber daha geldi. Şirketin Baş Teknoloji Sorumlusu Mike Schroepfer tarafından yayınlanan duyuruya göre, Cambridge Analytica’yla uygunsuz şekilde paylaşılan kullanıcı sayısının yaklaşık 87 milyon olduğu belirtildi. Mike Schroepfer, bu kullanıcıların büyük çoğunluğunun Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğunu da belirtti.

Duyuruda ayrıca Facebook’un alacağı önlemler de paylaşıldı. Örneğin 9 Nisan Pazartesi gününden itibaren kullanıcılara Haber Kaynağı’nın üst tarafında yer alacak bir bağlantı aracılığıyla hangi uygulamaları kullandıkları bildirilecek ve bu uygulamalar ile hangi bilgilerinin paylaşıldığı da kullanıcılar tarafından görülebilecek. Kullanıcılar kullanmak istemedikleri uygulamaları kaldırabilecekler. Bu süreçte ayrıca bilgileri Cambridge Analytica ile uygunsuz olarak paylaşılan kullanıcılara da bilgilendirmeler yapılacak.

Bu duyurunun yanı sıra Facebook’un Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, 11 Nisan’da ABD Temsilciler Meclisi Ticaret Komitesinde “şirketin kullanıcı verilerini kullanımı ve koruması” hakkında ifade verecek.

BBC’de yayınlanan habere göre, Komite Başkanı Greg Walden ve Komite Üyesi Frank Pallone, ifade hakkında “Bu oturum, tüketici verilerinin gizliliğiyle ilgili önemli sorunlara ışık tutacak ve Amerikalıların internetteki kişisel bilgilerine neler olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olacak.” sözleriyle görüşlerini paylaştılar.

İlgili İçerikler

Twitter Dördüncü Çeyrek Gelir Raporunu Açıkladı

Zehra Öney

Twitter, Fotoğraf Önizlemelerinde “Beyaz” İnsanların Neden Daha Çok Çıktığını Araştırıyor

Zehra Öney

Netflix, Kenya’da Ücretsiz Video İzleme Servisi Sunuyor

Zehra Öney

2 yorum

Yorumlar kapalıdır