Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler

Oyunlaştırma Deneyimiyle Çöp Toplayan Robot

Oyunlaştırma Deneyimiyle Çöp Toplayan Robot

Chicago Nehri’nin çöplerini toplamak için geliştirilen robot, dünyanın her yerinden kontrol edilebiliyor.

Günümüzün en önemli çevre sorunlarından birini çöpler oluşturuyor. Pek çok farklı lokasyonda insanlar tarafından bırakılan çöpler büyük çevre sorunlarına yol açabiliyor. Örneğin Büyük Pasifik Çöp Alanı (The Great Pacific Garbage Patch) 79.000 tonluk devasa bir çöp yığını ve 1,6 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor.

Çöplerle mücadelede önemli bir adım da Chicago’dan geldi. BBC tarafından yayınlanan habere göre, Urban Rivers tarafından geliştirilen çöp toplama robotunu diğerlerinden ayıran önemli özellikleri bulunuyor. Oyunlaştırma (gamification) sayesinde dünyanın herhangi bir yerindeki bir kullanıcı tarafından da kontrol edilebilen bu robot sayesinde Chicago Nehri’ndeki çöpleri toplamak mümkün.

Oyunlaştırma Deneyimiyle Çöp Toplayan Robot

Kamerası sayesinde kullanıcıların nehirdeki çöpleri toplamalarına ve robotu yönlendirmelerine izin veren sistemin bu şekilde geliştirilmesinin bir diğer amacı da doğal yaşama zarar vermemek: Çünkü neyin çöp olup olmadığını anlayabilmek için, sistem, insan gücüne de ihtiyaç duyuyor. Bu noktada devreye giren insan faktörü, oyunlaştırma sayesinde çözülmüş durumda: Her kullanıcı kendisine tanınan süre içerisinde çöpleri topluyor, sonra sıra diğer bir kullanıcıya geçiyor. Kullanıcılar çöpleri topladıktan sonra çöp kutusuna atıyorlar ve robot, kendi istasyonuna dönüyor.

Kullanıcılar ayrıca sistemin bakım süreçleri için de bağışta bulunabiliyorlar.

Siz bu sistemi nasıl buldunuz?

Görseller: wcsa.world – newatlas.com

İlgili İçerikler

Yapay Zeka Sayesinde Tamamen Otomatik Market Alışveriş Dönemine Çok Yakınız

Zehra Öney

Samsung Galaxy Fold için Ön Siparişler 12 Nisan’da Başlıyor

Zehra Öney

Tesla SolarCity’yi 2,6 Milyar Dolara Satın Aldı

Zehra Öney

1 yorum

Yorumlar kapalıdır