Zehra Öney
Siber Güvenlik Sosyal Medya

Twitter 2017’nin İkinci Yarısında 270.000 Hesabı Kapattı

Twitter 2017’nin İkinci Yarısında 270.000 Hesabı Kapattı

Terörizm ve diğer nedenlerle 2017’nin ikinci yarısında Twitter’da 270.000 hesap kapatıldı.

Sosyal medyanın en çok kullanılan sitelerinden biri olan Twitter aynı zamanda etkili bir propaganda aracı olarak da hizmet verebiliyor. Bu nedenle pek çok ülkede yetkililer tarafından yakın olarak takip edilen Twitter’a her yıl yüzlerce içerik/hesap engelleme başvurusu geliyor.

Twitter tarafından hazırlanan Şeffaflık Raporu, geçtiğimiz günlerde yayınlandı. The Guardian tarafından yayınlanan habere göre, Twitter, 2017 yılının Temmuz-Aralık ayları arasında 270.000 hesabı kapattığını duyurdu.

Açıklamaya göre, bu hesapların büyük bölümü Twitter’ın kendi teknolojisi sayesinde tespit edildi. Hesapların sadece %0,2’sinin polis tarafından Twitter’a bildirildiği belirtildi.

Bu hesapların %75’inin ilk tweet’lerini atmadan önce kapatıldığı belirtilirken %93’ü de Twitter mühendislerinin geliştirdiği araçlar sayesinde tespit edildi.

Twitter’a ayrıca çeşitli ülkelerden de içeriklerin silinmesine yönelik başvurular yapılıyor: Örneğin Amerika Birleşik Devletleri 2017 yılının ikinci yarısında 1761 adet başvuru yaparken İngiltere 760 adet başvuru yapmış durumda.

En çok başvuruyu yapan ülke ise Türkiye: Twitter’a Türkiye’den 466 adet mahkeme kararı üzerine, 3828 adet farklı bir hukuki sebeple başvuru yapıldı. Türkiye bu alanda Twitter’a en çok başvuru yapan ülke konumunda.

İlgili İçerikler

Instagram Lite Hindistan’da Kullanıma Sunuldu

Zehra Öney

Twitter Tweet Karakter Limitini 10.000’e Çıkaracak

Zehra Öney

Facebook Akıllı Gözlük Geliştirmek için Ray-Ban’le Çalışıyor

Zehra Öney