Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Bu Robot Bahçede Yetişen Biberleri Topluyor

Bu Robot Bahçede Yetişen Biberleri Topluyor

Queensland Teknoloji Üniversitesi tarafından geliştirilen robot, olgunlaşmış biberleri topluyor.

İnsanların yaptığı işleri yapan robotlar uzun süredir geliştiriliyor. Örneğin barda kokteyl hazırlayan, fast food restoranında hamburger pişiren, mağazaların temizliğini yapan robotlardan sonra biber toplayan robot da geliştirildi.

BBC tarafından yayınlanan habere göre Queensland Teknoloji Üniversitesi (Queensland University of Technology) tarafından tarım endüstrisindeki otomatikleşmeye destek olarak geliştirilen robot, otonom olarak bitkilerin arasında gezerek olgunlaşmış olanları toplayabiliyor.

Harvey olarak isimlendirilen robot, derinlik algılayabilen kamerası sayesinde önünde ne olduğunu “görebiliyor” ve olgunlaşan biberleri ayırt edebiliyor. Vakumlu kolu sayesinde biberi tutan Harvey, küçük elektrikli testeresi sayesinde biberin sapını kesebiliyor.

Derin öğrenme (deep learning) teknolojisi sayesinde olgunlaşan biberler ile yaprak ve yaprak saplarını ayırt edebiliyor. Bu sayede sürekli kendini geliştirerek sadece biberleri kesme konusunda ustalaşan Harvey, 8 saat boyunca herhangi bir molaya ihtiyaç duymadan çalışabiliyor.

Özellikle hasat zamanında çiftçilere yardımcı olması planlanan Harvey sayesinde daha verimli hasatlar yapılması planlanıyor.

Görsel: Harvey (@QUTHarvey | Twitter)

İlgili İçerikler

İnsanların Çalışmadığı İlk Banka Şubesi Çin’de Açıldı

Zehra Öney

Kredi Kartlarına Yeni Bir Güvenlik Adımı Ekleniyor: Parmak İzi

Zehra Öney

Uçan Arabaların Fiyatları Nasıl Olacak?

Zehra Öney

3 yorum

Yorumlar kapalıdır