Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler

Yüz Tanıma Teknolojisi Sayesinde Ailesine Kavuştu

Yüz Tanıma Teknolojisi Sayesinde Ailesine Kavuştu

Bir yıldan fazla süredir kayıp olan bir akıl hastası, yüz tanıma teknolojisi sayesinde ailesiyle bir araya gelebildi.

Yüz tanıma teknolojisi pek çok farklı ülkede aktif olarak kullanılıyor. Ödeme işlemlerinin yanı sıra, yeni nesil akıllı telefonlarda da kullanılan yüz tanıma teknolojisi, şehirlerde de güvenlik kameraları aracılığıyla kullanılıyor.

Örneğin geçtiğimiz haftalarda Çin’de aranan bir kişinin, 60.000 kişilik bir konser sırasında gözaltına alınmasını sizlerle paylaşmıştım.

Yüz tanıma teknolojisi sayesinde Çin’de yine önemli bir gelişme yaşandı. The Independent tarafından yayınlanan habere göre, bir yıldan fazla süredir kayıp olan akıl hastası bir kişi, ailesiyle yüz tanıma teknolojisi sayesinde bir araya geldi. Geçtiğimiz sene kaybolan, Chongqing tren istasyonunun etrafında dolaşırken bulunduktan sonra Ocak 2017’den bu yana bir hastanede kalan 31 yaşındaki kişinin kimliği, hastane yetkilileri tarafından tespit edilememişti.

Bir yüz tanıma teknoloji firmasının hastane ile iletişime geçmesinin ardından kişinin fotoğrafı, veri tabanında araştırılınca ilgili kişinin kimliği tespit edilebildi. Sichuan bölgesindeki abisi ile bir araya gelen kişinin, ailesinin bulunduğu yerden birkaç yüz kilometrelik bir uzaklıkta olduğu belirtildi.

İlgili İçerikler

Otonom Araçların 2021’de Londra Yollarında Olması İçin İki Şirket Anlaşma Yaptı

Zehra Öney

Samsung Pay Avustralya’da Kullanıma Sunuldu, Sıra Singapur’da

Zehra Öney

Pazarlama Dünyası Çocuklara Ulaşmak için 2019’a Kadar 1,2 Milyar Dolar Harcayacak

Zehra Öney