Zehra Öney
Siber Güvenlik Sosyal Medya

Cambridge Analytica Kapanıyor

Cambridge Analytica Kapanıyor

Cambridge Analytica ve bağlı olduğu SCL Electronics kapanıyor.

Mart ayında bir anda teknoloji gündemine bomba gibi düşmüştü Cambridge Analytica. Facebook üzerinden toplanan kullanıcı bilgilerinin 2016 ABD Başkanlık Seçimleri ve Brexit’in sonuçlarını etkileyecek şekilde kullanıldığı iddiası çokça tartışılmıştı. Konunun çıkış noktasını sizlerle paylaşmıştım.

Konuyla ilgili iddiaların videolar ve diğer kanıtlarla desteklenmesi, gözlerin Facebook ve Cambridge Analytica’ya çevrilmesine sebep olmuş ve Cambridge Analytica’nın CEO’su Alexander Nix görevinden alınmıştı. Şirket ayrıca söz konusu profillere ait verileri tutmadığını ve kullanmadığını duyurmuştu.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bu süreçte ABD Temsilciler Meclisinde ifade vermişti.

Uzun süredir devam eden skandalda Cambridge Analytica tarafında sona yaklaşıldı. Şirket, resmi sitesinde yayınladığı duyuruda, kapanacağını ve iflas sürecinin de yakında başlayacağını açıkladı.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Cambridge Analytica’nın da bağlı olduğu SCL Electronics de aynı zamanda iflas işlemlerini başlatmış durumda.

Cambridge Analytica kapansa dahi hakkında yürütülen soruşturmalar son bulmayacak: Facebook adına BBC’ye açıklama yapan bir yetkili “Bu kapanma kararı, bizim ne olduğunu tam olarak anlamamız ve bir daha tekrarlanmaması için kesin kararlılığımızı ve azmimizi değiştirmeyecek. Kendi soruşturmamızı ilgili yetkililerle sürdürüyoruz.” sözleriyle Facebook’un konu hakkındaki görüşlerini paylaştı.

İlgili İçerikler

Snapchat’in Günlük Aktif Kullanıcısı Twitter’dan Daha Fazla

Zehra Öney

Twitter, Otomatik Silinen Tweet Özelliğini Kullanıma Sundu: Fleets

Zehra Öney

Capital One Veri İhlali: Hacker 100 Milyondan Fazla Amerikalının Bilgilerini Ele Geçirdi

Zehra Öney

2 yorum

Yorumlar kapalıdır