Zehra Öney
Robot Teknolojisi Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Samsung İngiltere’de Yapay Zeka Laboratuvarı Açıyor

Samsung İngiltere’de Yapay Zeka Laboratuvarı Açıyor

Samsung’un yapay zeka laboratuvarı Cambridge’de kurulacak.

Yapay zeka alanında oldukça önemli çalışmalar yapılıyor: Örneğin geçtiğimiz günlerde Çin’de, insanların çalışmadığı, dünyanın ilk banka şubesi açılmıştı. Bunun yanı sıra biber toplayan robotlar, fast food restoranında hamburger pişiren robotlar gibi yapay zekadan faydalanan çalışmalar da mevcut. Günümüzde dünyanın dev şirketleri yapay zekaya yatırımlarını sürdürürken önemli bir haber de Samsung cephesinden geldi.

Şirketin resmi sitesinde yayınlanan duyuruya göre Samsung, Cambridge’de yapay zeka yeteneklerini güçlendirmek ve kullanıcı merkezli yapay zeka potansiyelini geliştirmek için laboratuvar açacağını açıkladı.

Daha önce Microsoft’un Cambridge Laboratuvarını yöneten Profesör Andrew Blake tarafından yönetilecek olan merkez, yapay zeka alanında temel araştırmalar için fırsatlar yaratacak ve İngiltere’nin dünyaca ünlü akademik topluluğunun çalışmalarına yardımcı olacak.

Laboratuvar için Cambridge’in seçilmesinin sebebi ise, şehrin makine öğrenimi (machine learning) alanında dünyanın en önemli noktalarından biri olmasının yanı sıra yapay zeka araştırma ve geliştirmeleri için önemli bir merkez olması. Aynı zamanda dünya çapından pek çok yetenekli öğrenciye ve önemli öğretim görevlilerine de ev sahipliği yapacak merkez sayesinde Samsung da yapay zeka alanındaki gücünü artırmayı planlıyor.

Görsel: businesscloud.co.uk

İlgili İçerikler

Massachusetts Polisi, Boston Dynamics’in Spot Robotunu Test Ediyor

Zehra Öney

Tesla Araçlar Bitcoin ile Satın Alınabilecek

Zehra Öney

Sony, Airpeak Drone’unu Tanıttı

Zehra Öney