Zehra Öney
Trend Teknolojiler

Çin’de Drone’lar Yemek Teslimatına Başladı

Çin’de Drone’lar Yemek Teslimatına Başladı

Alibaba’nın sahip olduğu Ele.me, drone ile yemek teslimatlarına başladı.

Drone ile teslimat yapma konusunda pek çok şirket çalışmalarını sürdürüyor. Drone ile yemek siparişlerinin teslimatı alanında 7-Eleven’ın Nevada’da gerçekleştirdiği testleri sizlerle paylaşmıştım. Bu alanda en yeni gelişme, Çin cephesinden geldi.

Dünyanın en büyük online ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba’nın sahip olduğu yemek sipariş sitesi Ele.me, Şangay’da drone ile yemek teslimatlarına başladı. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Şangay’da bulunan Jinshan Endüstri Parkı bölgesinde başlayan drone ile teslimatlarda, kullanıcılar 20 dakika içinde siparişlerini teslim alabilecekler.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, Ele.me, yetkililerden aldığı izin kapsamında, Jinshan Endüstri Parkı bölgesindeki 17 farklı güzergahta drone’ları kullanabilecek. 58 kilometre karelik alan içerisindeki kullanıcılar, 100 farklı restorandan sipariş verebilecekler.

Sipariş geldiğinde restorandaki görevliler siparişi hazırlayıp drone’a yüklüyorlar ve drone, yolculuğa başlıyor. Teslimat noktasında bekleyen bir diğer görevli, drone’daki yemeği alarak kullanıcıya teslim ediyor.

Ele.me yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, drone ile teslimatlar, standart kara yolu teslimatlarına göre daha az maliyetli oluyor.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında drone’ları test eden Ele.me; 6 kg’a kadar yük taşıyabilen, saatte 65 km hıza ulaşabilen ve tek şarjla 20 km boyunca uçabilen drone’ları kullanıyor.

Görsel: dronebelow.com

İlgili İçerikler

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Boring Company, Nakliye İşine de Giriyor

Zehra Öney

Amazon, Scout Robotlarıyla Güney Kaliforniya’da Teslimat Testlerine Başladı

Zehra Öney

Sony Sanal Gerçeklik Projesinin İsmini Açıkladı: PlayStation VR

Zehra Öney