Zehra Öney
Siber Güvenlik Sosyal Medya

Facebook’taki “Bug” Sebebiyle 14 Milyon Kişinin Paylaşımları Herkese Açık Hale Geldi

Facebook’taki “Bug” Sebebiyle 14 Milyon Kişinin Paylaşımları Herkese Açık Hale Geldi

Facebook, bug’dan etkilenen kullanıcıları bilgilendireceğini açıkladı.

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook, Cambridge Analytica skandalı sonrasında pek çok farklı önlem almıştı: Örneğin İrlanda’daki kürtaj hakkındaki referandumu etkilememek için İrlanda dışındaki reklamverenlerden reklam kabul etmediğini duyurmuş, verilerin kötüye kullanımı sebebiyle 200 uygulamayı yasaklamıştı.

Ancak Facebook’un farklı konularda almaya çalıştığı önlemlere rağmen yeni bir haber daha kullanıcıları tedirgin etti.

The Independent tarafından yayınlanan habere göre Facebook’taki bir bug, 14 milyon kullanıcının paylaşımlarını herkese açık hale getirdi. Kullanıcılar, paylaşımlarının görünürlüğünü daha önceden gizleseler dahi söz konusu bug sebebiyle yaptıkları paylaşımlar herkese açık hale geldi.

Facebook’tan yapılan açıklamaya göre hata giderildi ve Facebook, bug’dan etkilenen kullanıcıları bilgilendireceğini belirtti. Bu kullanıcılardan, paylaşımlarını kontrol etmeleri istenecek.

Açıklamaya göre, söz konusu bug, yeni bir özelliğin test edildiği sırada meydana geldi: Kullanıcıların, profillerinde “öne çıkan öğeleri” paylaşmaları için yeni bir yol geliştiriliyordu. Fotoğrafları ve fotoğraf albümlerini kapsayan öne çıkan öğeler, Facebook’ta herkese açık bir şekilde görüntülenebiliyor. Bu özelliğin kullanıcı profilinde paylaşılması için yeni bir yol geliştirilirken ortaya çıkan bug sebebiyle kullanıcıların yeni paylaşımlarının tamamı herkese açık hale geldi.

Bug, 18 Mayıs ile 22 Mayıs 2018 tarihleri arasında aktif kaldı. Eğer siz de bug’dan etkilendiğinizi düşünüyorsanız Facebook’un sizinle iletişime geçmesini beklemek yerine, bu tarihlerdeki paylaşımlarınızı kontrol edebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Instagram Snapchat’ten Sonra Periscope’a da Rakip Oluyor

Zehra Öney

2021’de En Çok Kullanılan Emoji’ler Açıklandı

Zehra Öney

Snapchat’in Günlük Video İzlenme Sayısı 7 Milyara Ulaştı

Zehra Öney