Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler

İngiltere’de Kart Ödemeleri, Nakit Ödemeleri Geçti; Temassız Ödeme Arttı

İngiltere’de Kart Ödemeleri, Nakit Ödemeleri Geçti; Temassız Ödeme Arttı

İngiltere’de ilk kez kart ödemeleri, nakit ödemeleri geçti; temassız ödeyen kullanıcıların oranı %63’e yükseldi.

Tüm dünyada mobil ödemelerin artışta olduğunu takip ediyoruz: Daha önce sizlerle Birleşmiş Milletler’in yayınladığı raporu paylaşmıştım. Rapora göre, 2019’a kadar mobil ödemelerin, kredi kartı ödemelerini geçmesi bekleniyordu.

2,94 trilyon dolarlık büyüklüğüyle dünyanın en büyük 5. ekonomisine sahip olan İngiltere’de mobil ödeme ve kart ödeme artışı önemli bir eşiği geçti.

The Independent tarafından yayınlanan habere göre, 2017 yılında İngiltere’de ilk kez kart ödemeleri, nakit ödemeleri geçti. Habere göre, 2017 yılında İngiltere’de kartla yapılan ödeme sayısı 13,2 milyar adede ulaşırken nakit ödemelerin sayısı 13,1 milyar adet olarak gerçekleşti.

Kart ödemelerindeki artışın ana itici gücü ise temassız mobil ödemeler oldu: Apple Pay, Android Pay gibi temassız mobil ödeme yöntemlerinin ülke içindeki kullanımının artışına ek olarak temassız kredi kartı ödemelerinde de artış yaşandı: Ülkede 2017 yılında 5,6 milyar adet temassız ödeme işlemi gerçekleşti.

Habere göre, İngiltere’de yaşayan insanların %63’ünün temassız ödeme kullandığı tahmin ediliyor. İngiltere’deki yetişkin erkek bir kullanıcının ayda ortalama 9 kez temassız ödeme gerçekleştirildiği de paylaşıldı. Bu sayı, 2016 verilerinde ayda ortalama 5’ti.

İlgili İçerikler

Facebook Kendi İşletim Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Zehra Öney

LG, Hava Temizleyici Yüz Maskesini Tanıttı

Zehra Öney

Facebook Basitleştirilmiş Uygulaması Facebook Lite’ı Yayınladı

Zehra Öney