Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Yapay Zeka “Doktor” Olabilir mi?

Yapay Zeka “Doktor” Olabilir mi?

Yapay zeka, Ruanda’da hastalara yardımcı oluyor.

Yapay zekalar günümüzde pek çok alanda kullanılıyor, örneğin Çin’de bir banka şubesi dünyada ilk kez insan çalışanları olmadan, tamamen yapay zeka teknolojisinden faydalanarak hizmet vermeye başlamıştı. IBM ise Project Debater adı altında bir yapay zeka geliştirmiş ve fikir tartışmalarında insanlarla tartıştırmaya başlamıştı.

Yapay zekanın insanların işlerini yapmaya başlaması da yeni bir şey değil: Örneğin hamburger pişiren ya da bir Harry Potter bölümü dahi yazabilen yapay zekalar geliştirildi. Peki bir yapay zekanın sizin doktorunuz olmasına hazır mısınız?

BBC tarafından yayınlanan haber, bu soruya yanıt veriyor diyebiliriz: İngiliz Babylon Health şirketi, yapay zekaya sahip bir chatbot ile Ruanda’da testlere başladı. Şimdiye dek 2 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşan yapay zeka sayesinde insanlar hastalık belirtilerini sisteme giriyorlar ve chatbot da onlara çözümler öneriyor. Yapay zekanın sunduğu çözüm, hastalık tanısı yerine geçmiyor, daha çok tavsiye bazında kullanılıyor: Yapay zeka, insanların doktora gitmelerine ya da doktor tarafından daha hızlı tanı konulmasına yardımcı oluyor.

Bununla birlikte şirket, yapay zekanın artık hastalık tanısı koyabildiğini ve sahte medikal testleri %81 oranında başarıyla geçtiğini söylüyor. Bu noktada belirtmek gerekiyor ki ortalama bir doktorun bu testlerdeki oranı %72.

Peki siz bir yapay zekanın, hastalığınıza tanı koymasını ister misiniz?

İlgili İçerikler

Boring Company, Las Vegas’ta Ulaşım Sistemi İznini Aldı

Zehra Öney

İngiliz Polisi Öfkeyi ve Sıkıntıyı Tespit Eden Yeni Güvenlik Kamera Teknolojisini Test Edecek

Zehra Öney

Yüz Tanıma Teknolojisi Londra’da Test Ediliyor

Zehra Öney