Zehra Öney
Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

Artık Sır Değil: Apple’ın Sürücüsüz Aracı Kazayla Ortaya Çıktı

Artık Sır Değil: Apple’ın Sürücüsüz Aracı Kazayla Ortaya Çıktı

Uzun süredir sektörde konuşulan “sır”, kazayla ortaya çıktı.

Sürücüsüz (otonom) araç teknolojisinde Google, Uber, Tesla gibi teknoloji firmalarının yanı sıra, BMW, Nissan, Ford, General Motors, Delphi Automotive Systems, Mercedes-Benz gibi otomobil firmaları ve ayrıca Bosch gibi şirketler de yer alıyor. Bu alanda Apple’ın da kendi teknolojisini geliştirdiği, bir süredir sektörde konuşuluyor olmasına karşın Apple cephesinden resmi bir açıklama gelmemişti.

Silikon Vadisi’nde “herkesçe bilinen bir sır” olarak değerlendirilen Apple’ın sürücüsüz araç konusundaki çalışması, bir kaza ile ortaya çıktı. Tech Crunch tarafından yayınlanan habere göre, California Motorlu Araçlar Departmanının (California Department of Motor Vehicles) düzenlediği rapor sonucunda Apple’ın sürücüsüz araç projesine dair detaylar ortaya çıkmaya başladı.

24 Ağustos’ta meydana gelen düşük hızdaki kaza, saatte 1,6 km hızla giden ve ekspres yola girmeye çalışan Apple’ın test aracına bir Nissan Leaf modelinin arkadan çarpmasıyla gerçekleşti. Her iki taraf da araçlarındaki hasarın “orta” olduğunu belirtti. Kazada herhangi bir yaralanma meydana gelmedi.

Çok fazla detayın yer almadığı kaza raporunda, Apple’ın test amaçlı kullandığı aracın modeli de ortaya çıktı: 2016i Lexus RX450H. Bu model önemli, çünkü Google da kendi testleri için bu modeli kullanmıştı.

2014 yılında sadece 1 adet sürücüsüz aracın dahil olduğu bir kaza yaşanmıştı. Bu yıl ise şimdiye dek sadece California’da 40 adet sürücüsüz aracın dahil olduğu kaza yaşandı.

Siz Apple’ın teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Görsel: macrumors.com

İlgili İçerikler

Ruanda’da Drone’lar Tıbbi Malzeme Teslimatında Kullanılıyor

Zehra Öney

Uber, Drone’lar ile Yemek Teslimatına 2019 Yazında Başlıyor

Zehra Öney

2030’a Kadar Ortaya Çıkması Beklenen Metaverse İş Kolları

Zehra Öney