Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler

Yüksek Teknolojiyle Bitki Yetiştirmek

Yüksek Teknolojiyle Bitki Yetiştirmek

Bristol’da bir start-up, iç mekanlarda yüksek teknolojiyle bitki yetiştirmenin çözümünü bulmuşa benziyor.

Salata malzemelerimizi mağazalardan almak kadar evde yetiştirmek de mümkün. Bu sebeple her yıl daha çok sayıda insan, evinde saksı içerisinde bu tür bitkiler yetiştiriyor. Peki bu bitkileri yüksek teknolojiyle yetiştirmek mümkün mü?

Bristol’da kurulan Lettus Grow isimli şirket, aeroponics (havada bitki yetiştirme) yöntemiyle biyoteknolojiyi inovatif bir şekilde kullanarak bu soruya evet yanıtı veriyor. BBC tarafından yayınlanan habere göre, şirket, geliştirdiği projesiyle 100.000 Euro’luk bir ödül almayı başardı. Çevre projeleri geliştiren şirketleri ödüllendiren Postcode Lottery Green Challenge ödülünü alan şirketin kapalı mekanda bitki yetiştirme sistemi şu şekilde çalışıyor:

Toprak olmadan bitki yetiştirilen bu sistemde, spreyleme yöntemiyle sulama yapılıyor. Bu sayede klasik bitki yetiştirme süreçlerine göre %95 oranında daha az su kullanılıyor.

Kapalı bir mekanda bitki yetiştirildiği için, kullanılan ışık da son derece önemli. Sistemde yer alan ışıklar, bitkilerin fotosentez yapmalarını ve enerji depolamalarını sağlıyor.

Bitkilerin yer aldığı destek yapısı, bitkilerin büyümelerine yardımcı oluyor.

En alt kısımda yer alan kapalı bölmedeki bölümde ise bitkilerin köklerinin beslenmesi için besin ve su, spreyleme yöntemiyle köklere ulaşıyor.

Görseller: LettUs Grow / Twitter

Yüksek Teknolojiyle Bitki Yetiştirmek

Görseller: LettUs Grow / Twitter

İlgili İçerikler

Yahoo Foursquare’i Almak İçin Görüşmeler Yapıyor

Zehra Öney

Mobil Ödemede Bizi Neler Bekliyor?

Zehra Öney

Yapay Zeka ve İnsan Arasındaki En Önemli “Go” Karşılaşmalarından Biri 2018’de Yapılacak

Zehra Öney