Zehra Öney
Siber Güvenlik

Telefon Dolandırıcılığı 2019’da Aramaların Yarısını Oluşturacak

Telefon Dolandırıcılığı 2019’da Aramaların Yarısını Oluşturacak

Telefon dolandırıcılığındaki artış devam ediyor.

Mutlaka siz de karşılaşmışsınızdır: Tanımadığınız bir numaradan aranırsınız ve karşınızdaki kişi size kendisini polis ya da avukat olarak tanıtır ya da araba kazasına karıştığınızı veya bankanızdan aradıklarını söyler. Telefon dolandırıcılığında hem yöntemler hem de yapılan aramaların sayısı artıyor. Gün geçtikçe çok daha sofistike yöntemler karşımıza çıkıyor ve toplumun neredeyse tüm kesiminden mağdurlar ortaya çıkıyor.

The Independent tarafından yayınlanan habere göre, 2017’de telefon dolandırıcılığı kapsamında yapılan aramaların tüm aramalara oranı %3,7’ydi. Bu oran, 2018’de %29,2’ye yükseldi: Yani 2018’de neredeyse yapılan her 3 aramadan 1 tanesi, telefon dolandırıcılığı kapsamında yapılıyor.

Bu artışın farkında olmasak bile, çevremizden bu tür haberler duyduğumuz için tanımadığımız numaralardan aranmaya yönelik farklı çözümler geliştirdik: Pek çoğumuz artık tanımadığımız numaralardan ya da gizli numaralardan yapılan aramalara cevap bile vermiyoruz. Uluslararası çağrılar için de benzer şey geçerli.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli First Orion şirketinin geçmiş verilere dayandırarak gerçekleştirdiği tahmine göre, 2019 yılında yapılan tüm aramaların %44,6’sı telefon dolandırıcılığı amacıyla yapılacak: Yani neredeyse her 2 aramadan 1 tanesi.

Sizi de arayarak tuzağa düşürmeye çalıştılar mı? Yorumlarınızı bekliyorum.

İlgili İçerikler

Yeni iPhone Bug’ı, Kullanıcıların WiFi Bağlantısını Bozabilir

Zehra Öney

Google, Chrome Tabanlı Phishing Koruması Sunacak

Zehra Öney

Apple İsrailli Casus Yazılım Şirketi NSO Group’a Dava Açtı

Zehra Öney