Zehra Öney
Mobil Pazarlama Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Medya

WhatsApp, 2019’da Reklam Gösterimine Başlıyor

WhatsApp, 2019’da Reklam Gösterimine Başlıyor

Dünyanın en büyük mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta, hedefli reklam dönemi başlayacak.

2009 yılında kurulan ve 2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolar gibi oldukça yüksek bir meblağ karşılığında satın alınan WhatsApp, günümüzün en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından biri. Aylık aktif kullanıcı sayısı 1,5 milyarı geçen uygulama, zaman içerisinde görüntülü konuşma, grup sohbeti gibi özelliklerine ek olarak markalar için WhatsApp Business’ı da kullanıma sunmuştu. Ek olarak kullanıcıların 24 saat içerisinde yok olan içerikler paylaşmasına imkan sağlayan Durum sekmesini de hizmete sunmuştu.

Kuruluşundan bu yana reklam göstermeyen WhatsApp, bu konuda önemli bir adım atmışa benziyor. The Independent tarafından yayınlanan habere göre, WhatsApp’ın Kurucusu Brian Acton, Facebook’un WhatsApp’ta hedeflemeli reklamlar gösterme planları sebebiyle 2017 yılında görevinden ayrıldığını açıkladı.

WhatsApp’tan ayrıldıktan sonra ilk kez Forbes ile röportaj yapan Acton, “Beni mutsuz eden, hedeflemeli reklamcılık.” sözlerini paylaştı. Mark Zuckerberg tarafından, WhatsApp’ın, satışından sonraki ilk 5 yıl içerisinde para kazanma gayesi olmayacağına yönelik güvencesine rağmen, Facebook’un WhatsApp üzerinde reklam konusundaki planlamalarının, kullanıcı gizliliği ve WhatsApp’ı reklamsız tutma konularındaki kişisel prensiplerine tamamen karşı olduğunu da belirtti.

WhatsApp adına konuşan bir yetkili de Durum özelliği kapsamında 2019 yılı için reklam özelliğinin tanıtılabileceğini belirtti.

Siz WhatsApp’ta reklam görmek istiyor musunuz?

İlgili İçerikler

Dünyanın En Büyük Giyilebilir Teknoloji Şirketleri Fitbit, Apple ve Xiaomi

Zehra Öney

Dünyanın İlk Yüzen Apple Mağazası Singapur’da Açılıyor

Zehra Öney

WhatsApp 2020 Yılında Reklam Almaya Başlayacak

Zehra Öney