Zehra Öney
Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

Otonom Araçlar Kazada Kimi Kurtarmalı?

Otonom Araçlar Kazada Kimi Kurtarmalı?

Otonom araçların herhangi bir kaza anında kimi kurtarması gerektiği hakkında 4 yıldır yürütülen önemli bir araştırmanın sonuçları yayınlandı.

Otonom araçlar uzun sayılabilecek süredir yollarda test edilmesine rağmen, Mart 2018’de yaşanan kaza sonrasında otonom araçlarla ilgili şüpheler yine gündeme gelmiş ve Uber, testlerini sonlandırmıştı.

Peki herhangi bir kaza anında otonom araçlar kimi kurtarmalı? Bu son derece karmaşık soruya cevap bulmak için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology – MIT) Media Lab, 2014 yılında önemli bir araştırmaya başladı ve 40 milyondan fazla cevabı inceledi.

Moral Machine isimli araştırma, bir otonom aracın olası bir kaza durumunda nasıl bir karar vermesi gerektiğine dair dünya çapında insanlardan cevaplar topladı.

Farklı senaryolar kapsamında insanlara şu sorular soruldu: Bir otonom araç ilerlerken karşısına çıkan durum kapsamında içindeki yolcuları mı yoksa

başarılı bir iş insanını,

bilinen bir suçluyu,

yaşlı bir insan grubunu,

karga sürüsünü,

beklemesi gerekirken karşıdan karşıya geçen yayaları mı kurtarmalı? Bu soruların her biri farklı bir senaryo kapsamında soruldu.

BBC tarafından yayınlanan habere göre, araştırmanın sonuçları Nature dergisinde açıklandı.

Gelen cevaplara göre, insanlar; hayvanlar yerine insanların kurtulmasını, yaşlı insanlar yerine genç insanların kurtulmasını ve mümkün olan en fazla sayıda insanı kurtarmayı tercih ediyor.

Ek olarak, küçük bir farkla da erkekler yerine kadınların, fakirler yerine yüksek statülü insanların ve arabanın içindeki yolcular yerine yayaların kurtulmasını tercih ediyorlar.

Siz hangi durumda kimin kurtulmasını tercih ederdiniz?

Görsel: technologyreview.com

İlgili İçerikler

5G’ye Sahip Drone’lar Florida’da Paket Teslimatı Yapacak

Zehra Öney

Mobil Sanal Gerçeklik Gelirleri Bu Yıl 861 Milyon Dolara Ulaşacak

Zehra Öney

Bedenini Hack’leyerek Seyahat Kartı Çipini Eline Yerleştiren Avustralyalıya Ceza Kesildi

Zehra Öney