Zehra Öney
Sosyal Yaşam

Hidromobiller ve Hidrojenle Çalışan Trenler Yaygınlaşıyor

Hidromobiller ve Hidrojenle Çalışan Trenler Yaygınlaşıyor

Almanya’dan sonra İngiltere de hidrojen trenleri kullanıma almayı planlıyor.

Demir yolu teknolojisi başlangıçta buhar enerjisiyle çalışırken, gerekli buhar gücü, kömürden sağlanıyordu. Sonrasında dizel ve elektrikle çalışan trenler geliştirildi. Günümüzde yoğunlukla elektrikle çalışan kullanılsa da dizel trenler de kullanımda.

Günümüzde pek çok hükûmet, çevre kirliliğiyle mücadele etmek için yeni yasalar çıkarıyor. Örneğin benzinli araçlar yerine melez (hibrit) ya da elektrikli araçların kullanımı özendiriliyor. Bununla birlikte şirketler hidrojenle çalışan araçlar konusunda da çalışmalar yürütüyor. Örneğin, 2018 itibarı ile Toyota’nın Mirai, Hyundai’nin Nexo ve Honda’nın Clarity modelleri -hidrojen ile çalışan “hidromobil”ler- belirlenen ülkelerde satışa sunuldu.

Trenlerin hidrojen teknolojisiyle çalışması konusunda da çalışmalar yürütülüyor ve örneğin Almanya’da bazı hatlarda hidrojen trenler kullanılıyor.

The Telegraph tarafından yayınlanan habere göre, İngiltere’de 2022’den itibaren hidrojen trenler hizmet vermeye başlayacak. Bu konuda çalışmalar başlamış durumda. Fransız Alstom şirketiyle birlikte çalışan Birleşik Krallık Eversholt Demir Yolu Grubu, yaptıkları testlerde kullandıkları Breeze ile sıfır emisyonla hizmet verecek trenlerin 3 yıl içinde kullanıma sunulacağını belirtiyor.

Görsel: railwaygazette.com

İlgili İçerikler

23 Nisan Haftasında Vizyonda 12 Film Var

Zehra Öney

ABD’li Kullanıcıların Yüzde 20’si Telefonları ile Uyuyor

Zehra Öney

New York Metrosu Tüm İstasyonlarda Temassız Ödeme Yöntemlerini Kabul Etmeye Başladı

Zehra Öney