Zehra Öney
Sosyal Medya

Instagram ve Facebook Kendine Zarar Vermeyi Kapsayan Fotoğrafları Yasaklıyor

Instagram ve Facebook Kendine Zarar Vermeyi Kapsayan Fotoğrafları Yasaklıyor

Instagram ve Facebook, kendine zarar verme eylemlerini içeren fotoğraflar için yasaklama kararı aldı.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağlarından Instagram ve Facebook’ta neredeyse her konuyla ilgili özel sayfalar bulmak mümkün. Yemek, spor, sanat, tatil, dekorasyon, lüks yaşam, komedi, mimari, kendin yap (do it yourself – DIY) gibi alanların yanı sıra, “gölgede kalan” ancak kendine has bir takipçi kitlesine sahip olan sayfalar da var. Bu gruplardan bir tanesi de kendine zarar vermeyle ilgili içerikler paylaşan sayfalar.

Geçtiğimiz yıl İngiltere’de yaşanan bir intihar vakası, bu konuyu gündeme getirdi ve Facebook ile Instagram’ın aksiyon almasını sağladı. 14 yaşındaki Molly Russell intihar etmişti ve babası kızının verilerine erişemediklerini söyleyerek başvuruda bulunmuştu. Ancak babasının en önemli iddiası: Kızının Instagram kullanması, hayatına son vermesindeki faktörlerden biriydi. Çünkü kızlarının kendine zarar vermeyi öven sayfalarla etkileşimde olduğunu keşfetmişlerdi.

Tech Crunch tarafından yayınlanan habere göre, Instagram ve onun bağlı olduğu Facebook, bu trajediden sonra aksiyon alarak kendine zarar vermeyle ilgili görsel paylaşımları yasaklayacak. Örneğin kendini kesme (faça atmak) ve iyileşmiş faça yaraları da yasaklanacak.

Görsel: techcrunch.com

İlgili İçerikler

LinkedIn Birinci Çeyrekte 861 Milyon Dolar Kazandı

Zehra Öney

Tumblr ve Facebook Live Photos Desteği Sunmaya Başladı

Zehra Öney

Facebook Kendi Podcast Platformunu Önümüzdeki Hafta Kullanıma Sunuyor

Zehra Öney