Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik

Avrupa Birliği Amazon’a Tekel Soruşturması Açıyor

Avrupa Birliği Amazon’a Tekel Soruşturması Açıyor

Amazon’un veri toplaması inceleme altına alınıyor.

Financial Times tarafından yayınlanan habere göre, Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu, Amazon’a karşı, şirketin Marketplace platformunda veri satışını kullanarak küçük satıcılara karşı adaletsiz bir avantaj kazanıp kazanmadığını araştırmak için resmi bir tekel soruşturması açtı.

Komisyon, Amazon’un Marketplace’te satış yapan satıcılarla olan anlaşmalarını inceleyeceğini, bunun yanı sıra Amazon’un hangi satıcının kendi sitesinde Amazon üzerinden “Satın Al” özelliğine nasıl bağlantı verdiğine dair verileri nasıl kullandığını da inceleyecek. Avrupa Birliğinin açıklaması, Alman düzenleme kuruluşlarının yürüttüğü ayrı bir tekel soruşturmasıyla aynı güne denk geldi.

Amazon’un kendi servis anlaşmalarını nasıl değiştireceği ve bunun Avrupa Birliğinin soruşturmasını nasıl etkileyeceği henüz belli değil. Geniş kapsamlı değişimler doğrultusunda, Amazon, satıcıları kendi platformundan kaldırmadan 30 gün önce bildirimde bulunacak ve kararın sebebini açıklayacak ve asıl önemlisi satıcılar Amazon’a karşı, Lüksemburg yerine kendi ülkelerinde de dava açabilecekler. Amazon değişiklikleri açıkladıktan sonra Alman yetkililer soruşturmayı sonlandırdıklarını belirttiler.

Görsel: corriere.it

İlgili İçerikler

Uber, DoorDash ve Lyft ABD’deki Bazı Şehirlerde Hizmetlerini Durdurdu

Zehra Öney

Apple Watch 3 Ülkede Daha Satışa Çıkmaya Hazırlanıyor

Zehra Öney

LG ve Sprint, Amerika’nın İlk 5G Telefonu Üzerinde Çalışıyor

Zehra Öney