Zehra Öney
Sosyal Medya

YouTube, Müzik Videolarının İzlenme Sayısını Hesaplayan Algoritmayı Değiştiriyor

YouTube, Müzik Videolarının İzlenme Sayısını Hesaplayan Algoritmayı Değiştiriyor

Gelen eleştiriler sonrasında YouTube, müzik videolarının izlenme sayısını hesaplayan algoritmanın değiştirildiğini açıkladı.

Dünyanın en büyük video platformu YouTube, aynı zamanda müzik piyasası için de önemli bir yere sahip. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli müzik listeleri olan Billboard Hot 100 ve Billboard 200 listelerinin hazırlığında şarkıların YouTube’daki izlenme sayıları da hesaba katılıyor.

Öte yandan şarkıcı ve gruplar da YouTube izlenme sayılarına önem atfediyorlar. Çünkü bir günde milyonlarca izlenme elde etmek hem hayranlar hem de şarkıcı ve gruplar için de son derece önemli. Ancak bu izlenme sayılarını artırmak için çeşitli yöntemler de uygulanıyor.

Bunlardan biri de müzik videolarına reklam vermek. Başka videoların önüne eklenen bu reklamlı müzik videoları belirli bir süre izlendiğinde YouTube tarafından izlenmiş kabul ediliyor ve asıl videonun izlenme sayısı artıyor. Bu sayede videoların izlenme sayılarındaki artışla rekorlar kırılabiliyor.

Bunun son örneği de Hindistanlı rapçi Badshah’ındı. Reklamlar sayesinde videosu bir günde 75 milyon kez izlenmiş sayılan Badshah’ın videosu YouTube rekorunu kırınca sektördeki tartışmalar yeniden alevlendi.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, YouTube, müzik videolarındaki izlenme sayılarının reklamla artırılmasını artık algoritmasına dahil etmeyeceğini açıkladı. Bu sayede artık videoların organik izlenme sayıları hesaplamalarda kullanılacak.

İlgili İçerikler

YouTube Canlı Yayın Sırasında Otomatik Altyazı Özelliğini Tüm İçerik Üreticileri için Aktif Hale Getirdi

Zehra Öney

Instagram’ın En Hızlı Büyüyen Hesabı: David Beckham

Zehra Öney

Amerikalı Küçük İşletmeler Hangi Pazarlama Kanallarını Kullanıyor?

Zehra Öney