Zehra Öney
Genel Sosyal Yaşam

Teknolojide Kadın: Güçlü Kadınlar Ekip Yönetimi için En İyi Tavsiyelerini Paylaşıyorlar

Teknolojide Kadın: Güçlü Kadınlar Ekip Yönetimi için En İyi Tavsiyelerini Paylaşıyorlar

Teknoloji dünyasındaki güçlü kadınların başarılarının sırrı ne?

Entrepreneur, teknoloji dünyasının güçlü pozisyonlarında yer alan kadınlara takımlarını yönetmek için uyguladıkları tavsiyeleri sordu. İşte cevapları:

Jenifer Robertson (AT&T, Başkan)

“Net bir vizyon belirleyerek, ekibinizin yolundaki engelleri kaldırarak ve ekip üyelerinin katkılarına değer vererek ekibinize hizmet verin. Ekibinizin önde gelen üyeleri ve yöneticileri ile hızlı ve düzenli bir şekilde iletişim kurun; müşteriler ve çalışanlara hizmet edenlerin doğrudan geri bildirimlerini alın. Sürekli ve düzenli bir şekilde iletişim kurun. Böylece takım, şirketin misyonuna, hedeflerine ve sonuçlarına net ve sık erişime sahip olur.”

Diana Schildhouse (Mattel, Kıdemli Başkan Yardımcısı)

“İletişim çok önemlidir. Daha büyük bir sorumluluk ve daha büyük bir ekip alırken, her geçen gün ekiplerinize ayıracağınız zaman azalır; bu nedenle herkesin daha büyük bir hedefe doğru yönlenmesini ve çalışmasını sağlamalısınız. Vizyonumuz ve ekibimizin yöneldiği yön hakkında konuştuğumuz yıllık ofis ziyaretleri yapıyorum. İnsanların çalışmalarının Mattel’i etkilediğini bilmeleri ve ekibimizin vizyonunda ve şirketin liderliğinde oynadıkları rolü anlamaları gerekir. Bu, çalışmalarının önemini doğrular ve hepimizin aynı yönde hareket etmesini sağlar, ortak bir amaç için kenetlenmemizi sağlar.” (Kısaltılmıştır)

Barbara Humpton (Siemens, CEO)

“Her işletmenin çeşitli fonksiyonlar ve disiplinler gerektirdiği açıktır. Birçok farklı alanda uzmanlara ihtiyacınız var. Bu yüzden birisi bir organizasyondan bahsederken ‘çekirdek iş’ (core business) ve ‘destek işlevleri’ (support functions) tanımladığında şaşırıyorum. Onlar destek işlevleri hakkında konuşurken sık sık ‘sadece’ (just) kelimesini kullanırlar. İnsanların ‘Yani ben sadece bir destek görevlisiyim.’ dediğini duyuyorum. Fakat uzmanlıklarının optimum performans için gerekli olduğunu anladıklarında, çalışanları işe çekebilir ve daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Tavsiyem: Her bir insanın ve işin her bir parçasının, şirketin genel başarısı için entegre olduğu düşüncesini, ekibinizle iletişiminin merkez parçası haline getirin.”

Yvette Hunsicker (Honda, Başkan Yardımcısı)

“Lider, bir grubu ortak bir amaca ulaşma yönünde etkileyen kişidir. Bir liderin tüm görevleri yerine getirmesi veya her görevi ayrıntılı olarak bilmesi gerekmez. Gruba güvenmeli, çalışanları ve meslektaşlarını işin gerekliliklerini karşılama stratejisine göre yönlendirmelidir. Bir lider, motivasyonu sağlar ve yönetmen olarak görev yapar.”

Christene Barberich (Refinery29, Kurucu Ortak)

“Liderlik, sizin ve ekibinizin büyümeyi ve başarıyı geliştirmedeki rolünü göstermek, her an ulaşılabilir olmak ve sorumlu olmakla ilgilidir. Rehberliği, disiplini nasıl dengeleyeceğinizi, şefkat ve iş birliğinizi nasıl sürdüreceğinizi öğrenmektir. Ve günün sonunda, gerçek liderlik güvendir; ekibinizin şirket ile ve misyonu ile olan bağlantısına güvenmenin yanı sıra sizin ve ekibinizin arasındaki güven.”

İlgili İçerikler

Google Aşı Olmayan Çalışanlarını İşten Çıkaracak

Zehra Öney

4 Günlük Aradan Sonra Çin’de Gmail’e Erişim Sağlandı

Zehra Öney

Twitter: “Tüm Ekip Arkadaşlarımız Evden Çalışmalı”

Zehra Öney