Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Yeni Yapay Zeka, Epilepsi Krizlerini Neredeyse Yüzde Yüz Oranında Tahmin Ediyor

Yeni Yapay Zeka, Epilepsi Krizlerini Neredeyse Yüzde Yüz Oranında Tahmin Ediyor

Yeni yapay zeka sayesinde epilepsi krizleri, başlamadan 1 saat öncesine kadar tespit edilebiliyor.

IEEE Spectrum tarafından yayınlanan habere göre, yeni geliştirilen yapay zeka sayesinde epilepsi krizleri başlamadan 1 saat öncesine kadar tespit edilebiliyor, hem de %99,6 doğruluk oranıyla.

Dünya çapında yaklaşık 50 milyon kişi epilepsi ile yaşıyor ve önemli bir bölümü de epilepsi krizleri ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Louisiana Üniversitesinde görev yapan iki araştırmacı, yapay zeka sayesinde epilepsi krizlerinin daha “yönetilebilir” olması konusunda önemli katkılar yapıyorlar.

Araştırmada görev yapan Hisham Daoud, “Önceden tahmin edilemeyen krizler sebebiyle epilepsiyle yaşayan pek çok kişi, epilepsinin psikolojileri ve sosyal etkilerini güçlü bir şekilde hissediyor.” diyor.

Bu sebeple yola çıkan araştırmacılar, epilepsi krizinin önceden tahmin edilebilmesinin, onların yaşam kalitesini artıracağını ve kriz başlamadan önce önlem almalarını sağlamalarının yolunu yapay zeka ile buldular.

Araştırmacı Daoud ve Magdy Bayoumi, epilepsi krizlerini tahmin etmede çalışan ilk ekip değil. Daha önceden elektroensefalogram kullanarak beyin aktivitesini analiz etmeye dayalı araştırmalar yapılıyordu, ancak her kişi benzersiz aktivite kalıplarına sahip olduğu için bu tür araştırmalar epilepsi krizlerini tahmin etmeyi zorlaştırıyordu. Çünkü beyin aktivite kalıpları manuel olarak çıkarılmalı ve bu kalıplar üzerinden sınıflandırma sistemi uygulanmalıydı.

İki araştırmacının yeni yaklaşımında ise beyin aktivite kalıpları ve sınıflandırma sistemleri tek bir otomatik sistemde bütünleştiriliyor ve bu da süreci hem kısaltıyor hem de daha doğru bir sınıflandırma yapılmasını sağlıyor.

Buna ek olarak, araştırmacılar, farklı elektrot konumlarından aldıkları beyin aktivitesini yer ve zamana göre analiz eden üçüncü bir derin öğrenim (deep learning) sınıflandırmasını da sisteme entegre ederek doğruluk oranını artırmayı başardılar. Araştırmacılar, elektroensefalogramın ölçtüğü beyindeki elektrik aktivitesinin çoklu kanallarından hangisinin en uygun olduğunu belirleyen bir algoritmayı da sisteme dördüncü ölçüt olarak eklediler.

Araştırmacılar yapay zekayı Boston Çocuk Hastanesinde tedavi gören 22 hasta üzerinde denediler. Her ne kadar küçük ölçekli bir araştırma olsa da araştırmacılar, %99,6 oranında doğru şekilde epilepsi krizlerini tahmin ettiler. Bunun yanı sıra, yanlış pozitif sonucu da oldukça ümit vericiydi: Sistemin 1 saatteki yanlış alarm oranı sadece yüz binde 4’tü.

Görsel: cio.economictimes.indiatimes.com

İlgili İçerikler

Global Sanal Gerçeklik Birliği Kuruluyor

Zehra Öney

Yapay Zekaya Sahip Robot, Bilimkurgu Filminde Başrol Oynayacak

Zehra Öney

Kolombiya, Kokainle Savaşta Drone’ları Kullanmaya Başlıyor

Zehra Öney