Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Loon, Balonlar Sayesinde Amazon Yağmur Ormanlarına İnternet Getirecek

Loon, Balonlar Sayesinde Amazon Yağmur Ormanlarına İnternet Getirecek

Google’ın bağlı olduğu ana grup şirketi Alphabet, daha az servis erişimine sahip olan alanlara internet getirme misyonunu sürdürüyor.

Daily Mail tarafından yayınlanan habere göre, Alphabet’in balon temelli internet servis sağlayıcısı Loon, Peru’ya da internet getireceğini açıkladı.

Peru’nun yerel altyapı operatörü Internet Para Todos Perú (IpT) ile iş birliği yapan Loon, yüksek irtifa balonlarını kullanarak Peru’nun Amazon ormanları içinde kalan ve 200.000 kişinin yaşadığı Loreto bölgesine internet erişimi sunacak. Şirketin verdiği bilgilere göre, bu bölgede yaşayan kişilerin 60 bini 3G ve daha iyi internete erişimde sorun yaşıyor ve bazı uzak bölgelerde ise kesintisiz mobil servis bile bulunmuyor.

Loon’un servisinde, deniz seviyesinden 20 km (12,4 mil) yükseklikte bulunan yüksek irtifa balonlarından oluşan bir ağ kullanılıyor ve “yüzen hücre kuleleri” olarak görev yapan bu balonlar, servis sağlayıcılar aracılığıyla 4G erişim sunuyor. Yüksek irtifa, balonları hava trafiğinden, hava koşullarından ve vahşi yaşamdan koruyor.

Görsel: sfchronicle.com

İlgili İçerikler

Apple iOS 9’u Tanıttı

Zehra Öney

Hız Ne Kadar Önemli?

Zehra Öney

AliBaba Yalnızlar Günü’nde 14,3 Milyar Dolar Kazandı

Zehra Öney