Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik Sosyal Yaşam

Hükûmetler Telefon Konum Verisiyle Koronavirüsü Takip Etmeye Çalışıyor

Hükûmetler Telefon Konum Verisiyle Koronavirüsü Takip Etmeye Çalışıyor

Cep telefonlarının takibi, koronavirüsün yayılmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Çin, koronavirüs sebebiyle, insanları sağlık durumlarına göre sınıflandırmak ve hareketlerini kısıtlamak için cep telefonlarının izlenmesi konusunda önemli çalışmalar yapmıştı.

Güney Kore’de ise hükûmet kurumları şehirlerdeki kameralar, akıllı telefonların konum verileri ve kredi kartı satın alım kayıtları sayesinde koronavirüs hastalarının yakın dönemdeki hareketlerini takip ediyor ve aynı zamanda virüsün başkalarına bulaşma zincirinin nasıl ilerlediğini belirlemeye çalışıyor.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, ABD ve Avrupa’daki araştırma ekipleri de virüsün bulaşması hakkında gizliliği daha az ihlal eden çözümler hakkında çalışmalarını sürdürüyor ve halihazırda koronavirüs hakkında özel uygulamalar geliştiriyorlar.

Öte yandan, ABD hükûmeti, Facebook ve Google da dahil olmak üzere teknoloji şirketleriyle “aktif görüşme” halinde. Görüşmelerin kapsamı ise teknoloji şirketlerinin kullanıcılarından aldıkları konum verilerini kullanmak ve bu verilerle virüsün yayılma haritasını çıkarmak ve olası virüs bulaşma alanlarını tespit etmek. ABD hükûmeti henüz görüşmeleri resmi olarak doğrulamadı.

Görsel: nytimes.com

İlgili İçerikler

İmrendiğiniz Ürün Bir Telefon Kadar Yakın | Haber 24

Zehra Öney

Amazon, Kasasız Teknolojisini Büyük Marketlerde Kullanmaya Başlıyor

Zehra Öney

2030’a Kadar Dünya Çapında Robotlar 400 ila 800 Milyon Kişiyi İşinden Edebilir

Zehra Öney