Zehra Öney
Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Koronavirüsle Mücadelede Yapay Zeka Nasıl Yardımcı Oluyor?

Koronavirüsle Mücadelede Yapay Zeka Nasıl Yardımcı Oluyor?

Kopenhag Üniversitesindeki bilgisayar bilimcileri, yapay zekayı koronavirüsle mücadelede kullanıyorlar.

Koronavirüs pandemisinin etkileri kimi bölgelerde duraklamaya başlamışken kimi ülkelerde henüz tepe noktasına ulaşmadı. Bu konuda çalışmalarını sürdüren sağlıkçılara yardımcı olan uygulamalar da geliştiriliyor.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, Kopenhag Üniversitesindeki bilgisayar bilimcileri, koronavirüsle mücadelede yapay zekadan faydalanıyorlar.

Danimarka’da bulunan Bispebjerg ve Frederiksberg hastanelerinin Başhekimi Espen Solem, “Bazı öğeler riski artırıyor, örneğin sigara, astım ve kalp rahatsızlıkları ama diğer faktörler de devreye giriyor. Sonuç olarak genç hastaların da solunum cihazlarına bağlandığını duyuyoruz ve bazı yaşlı hastalar da solunum cihazına ihtiyaç duymadan iyileşebiliyorlar. Bu sebeple göremediğimiz kalıpları bulmak için bilgisayarları devreye aldık.” sözleriyle projeyi özetliyor.

Sistem, daha önceden hastaneye gelmiş olan kişilerin medikal bilgilerini, röntgenlerini, diğer testlerini ve tedavisi tamamlanan ve iyileşen hastaların bilgilerini inceliyor ve bunları yeni başvurularla karşılaştırıyor. Sonuçta doktorlar hastaneye yeni gelen birinin solunum cihazına ihtiyaç duyup duymayacağını anlayabiliyorlar.

Görsel: france24.com

İlgili İçerikler

Microsoft’un İş Ortakları VR Başlıklarını Çıkarmaya Hazırlanıyor

Zehra Öney

Jaguar Land Rover İngiltere’de Sürücüsüz Araç Testleri Yapıyor

Zehra Öney

“Cambridge Analytica” Skandalı: Facebook’a ABD, AB ve İngiltere’den Ağır Eleştiriler

Zehra Öney