Zehra Öney
Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler Yapay Zeka

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi Koronavirüse Karşı Solunum Cihazı Talebini Yapay Zeka ile Tahmin Ediyor

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi Koronavirüse Karşı Solunum Cihazı Talebini Yapay Zeka ile Tahmin Ediyor

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi, koronavirüsle mücadele kapsamında yapay zeka sisteminin testlerine başladı.

Verdict tarafından yayınlanan habere göre, İngiliz Ulusal Sağlık Servisi (National Health Service – NHS), koronavirüs pandemisi sırasında hastaların solunum cihazı ve yoğun bakıma ihtiyaç duyup duymadıklarını tahmin eden yapay zeka sisteminin testlerine başladı.

COVID 19 Kapasite Planlama ve Analiz Sistemi (COVID 19 Capacity Planning and Analysis System – CPAS) olarak isimlendirilen sistemin testleri İngiltere’deki 4 hastanede başladı. Testler başarılı olursa sistem ülke çapında kullanıma sunulacak.

Cambridge Üniversitesi araştırmacılarının geçtiğimiz hafta tanıttıkları sistem CPAS, Cambridge Adjutorium olarak isimlendirilen makine öğrenim motorunu temel alarak geliştirildi.

Yapay zeka, var olan koronavirüs vakalarıyla “eğitildi.” Kişisel bilgilerin yer almadığı laboratuvar sonuçları, hastaneye yatış detayları, risk faktörleri ve tedavi sonuçlarıyla eğitilen yapay zekanın erken dönem testleri, hangi hastaların solunum cihazına ya da yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyduklarını yüksek doğruluk oranıyla tahmin etti.

Bu sonuçlar kapsamında sistemi hastanelerde test etmeye karar veren NHS, ileriki zamanlarda da kapasite planlamada ülke çapında kullanmak istiyor.

Görsel: hackernoon.com

İlgili İçerikler

Londra Polisi Canlı Yüz Tanıma Teknolojisini Başkentte Kullanmaya Başlayacak

Zehra Öney

Makaralı Filme Sahip Fotoğraf Makinelerine Elveda: Canon, Son Makinesini Sattı

Zehra Öney

Jeep, 2025’e Kadar Her Segmentte Sadece Elektrikle Çalışan Araç Üreteceğini Açıkladı

Zehra Öney