Zehra Öney
Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Uydular ve Yapay Zeka Okyanuslardaki Plastik Atıkları Tespit Ediyor

Uydular ve Yapay Zeka Okyanuslardaki Plastik Atıkları Tespit Ediyor

Araştırmacılar artık uydular ve yapay zeka sayesinde okyanuslardaki plastik atıkları tespit edebiliyorlar.

Her yıl dünyadaki okyanuslara milyonlarca ton plastik atık giriyor. Bu atıklar yüzeyde kaldığı gibi dibe de batabiliyor. Plastik atıklar okyanusların en uzak köşelerinde dahi bulunabiliyor. Ancak onları temizlemek için aramak ve bulmak o kadar kolay değil.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, Birleşik Krallık’taki araştırmacılar ilk kez uydu verilerini okyanuslardaki küçük plastik parçalarını bulmak için kullanıyorlar.

Plymouth Deniz Laboratuvarındaki araştırmacılar uydu verileri ile yapay zekayı bir araya getirmeyi başardılar. Araştırmacılar Sentinel-2A ve 2B Dünya Gözlem uydularını kullanıyorlar.

Araştırmacılar plastiklerin yansıttıkları görünür ve kızılötesi (infrared) ışık sinyallerini kullanıyorlar. Görselleri piksel piksel analiz etmek için makine öğrenim teknolojisini kullanan araştırmacılar bu sayede piksellerin ne kadar plastik ya da doğal atıktan yansıyan sinyal içerdiğini görebiliyorlar.

Görsel: bbc.com

İlgili İçerikler

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi, COVID-19 Tedavisini Geliştirmek için Yapay Zeka Görüntüleme Algoritmasını Kullanmaya Başlıyor

Zehra Öney

Rusya’daki Tretyakov Galerisinde Sanatçılar Sanal Gerçeklik ile Keşfediliyor

Zehra Öney

Amerika Birleşik Devletleri Neredeyse Hack’lenemez İnternetin Taslaklarını Paylaştı

Zehra Öney