Zehra Öney
Editörden Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Yapay Zeka Modeli, Koronavirüs Pandemisinin Aralık’ta Sona Ereceğini Tahmin Ediyor

Yapay Zeka Modeli, Koronavirüs Pandemisinin Aralık’ta Sona Ereceğini Tahmin Ediyor

Veri bilimcileri herkesin aklındaki sorunun yanıtını bulmaya çalışıyorlar: Koronavirüs pandemisi ne zaman sona erecek?

Mashable tarafından yayınlanan habere göre, Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesinden araştırmacılar; koronavirüs tanısı konanlar, yapılan testler ve yaşanan ölümleri baz alarak koronavirüsün yaşam döngüsünü tahmin etmeye çalıştılar.

Yatkın, enfekte ve iyileşen kelimelerinin İngilizce baş harflerinden oluşan ve kısaca SIR olarak bilinen matematik modelini kullanan tahmin yöntemi, hastalıkların yayılımı ve iyileşme oranlarını hesaplamada kullanılıyor.

Araştırmacıların geliştirdiği sistem, pandeminin bu Aralık ayında global çapta sonlanacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte sistem, ülke özelinde de sona erme tarihi verebiliyor, örneğin Avustralya için bu dönem Haziran olarak tahmin edilirken İtalya için Ekim olarak öngörülüyor.

Araştırmacılar hem modelin hem de verilerin, hastalığın karmaşık ve dinamik doğasını tam olarak tahmin edemeyeceğinin altını özenle çiziyorlar. Ancak hazırladıkları verilerin, planlamalarda kullanılabilmesini ve sokağa çıkma yasaklarının çok erken ya da çok geç kaldırılmasının önüne geçilmesinde yardımcı olarak kullanılabileceğine inanıyorlar.

Görsel: bloombergquint.com

İlgili İçerikler

UPS Drone’ları İlaçları Florida’daki Emeklilere Teslim Edecek

Zehra Öney

TikTok 16 Yaşından Küçükleri Korumak için Gizlilik Politikasını Sıkılaştırıyor

Zehra Öney

Massive Attack’ın Albümü DNA’ya Kaydedildi

Zehra Öney