Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik Sosyal Medya

TikTok ve WeChat’in ABD’deki Ticari İşlemleri Eylül’de Yasaklanıyor

TikTok ve WeChat’in ABD’deki Ticari İşlemleri Eylül’de Yasaklanıyor

Trump yönetimi, ABD ve Çin arasında yükselen gerilimde önemli bir adım attı.

Sosyal medyanın son dönemdeki “fenomen” uygulamalarından TikTok, önemli bir yaptırımla karşı karşıya. ABD ve Çin arasında yükselen gerilim sebebiyle Trump yönetimi önemli bir karar aldı.

VentureBeat tarafından Reuters’a dayandırılarak yayınlanan habere göre, Trump yönetimi TikTok’un sahibi olan Bytedance ile WeChat’in sahibi olan Tencent’in ABD’deki ticari işlemlerini 20 Eylül’de durdurma kararı aldı. İki şirkete 45 gün tanıyan Trump yönetimi, eğer bu süreçte şirketlerin ABD’deki ticari faaliyetleri ABD’li bir şirket tarafından yürütülürse buna destek olacaklarını belirtti. Microsoft da bunun üzerine TikTok ile görüşmelere başladı.

TikTok’un ABD’de 100 milyon kullanıcısı bulunuyor; WeChat ise ABD’de o denli popüler değil ancak uygulama dünya çapında, çoğunluğu Çinli kullanıcılar olmak üzere, 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip.

Bu iki uygulamanın yaptırımlarla karşılaşacak olmasının sebebi ise “önemli bir tehdit” olarak algılanmasında yatıyor. ABD’li hukukçuların açıklamalarına bakıldığında iki şirketin veri toplama koşullarının, ABD’nin “ulusal güvenliğine” tehdit oluşturduğu düşüncesi yaygınlık kazanıyor.

Görsel: chinadailyhk.com

İlgili İçerikler

Pop Starın Selfie’sindeki Gözündeki Yansıma Konumunu Ortaya Çıkardı

Zehra Öney

Tayland’da Bir Kişi Facebook Paylaşımı Sebebiyle 35 Yıl Hapse Mahkum Oldu

Zehra Öney

Google’ın I/O Etkinliğinden Neler Bekleniyor?

Zehra Öney