Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Artık Her Android Telefon Depremleri Tespit Etmeye Yardım Edecek

Artık Her Android Telefon Depremleri Tespit Etmeye Yardım Edecek

Google, Android telefonları deprem sensörlerine dönüştürüyor.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, artık Android telefona sahip olan herkes, herhangi bir deprem olduğunda Google’ın bunu doğru bir şekilde bildirmesine yardımcı olacak.

Android 5.0 ve üstünü kullanan telefonlar artık belirli sismik dalgaları tespit ederek Google’a raporlayacak. Google, bu verileri arama sonuçlarında kullanacak ve Android kullanıcılarını uyaracak. Google, bunu yapabilmek için pusula ve yıldız gözleme uygulamalarını yönlendiren telefonlardaki dahili ivmeölçeri yeni bir yöntemle kullanacak. Sensör artık deprem aktivitelerini de algılayacak ve Google’a bildirecek.

Kullanıcılar “deprem” ya da “yakınımdaki deprem” aramalarını yaptıklarında Google, ivmeölçer verisini kullanarak deprem hakkında hızlıca bilgilendirme sunacak. Bilgiler bir havuzda toplanarak özel bir sunucuya gönderilecek ve Google, bu sayede belirli bir insanın olağandışı bir hareketlilik yaşadığını bilebilecek.

Google bu verileri artık tüm dünyadaki Android telefonlardan toplayacak olsa da servis, başlangıçta sadece California’daki kullanıcıların telefonlarına bildirim sunacak.

Görsel: blog.google

İlgili İçerikler

Amazon, Google Stadia ile Gelecek Yıl Kendi Bulut Oyun Servisi ile Rekabet Edecek

Zehra Öney

Artık Instagram’da Video ve Fotoğraflara Zoom Yapmak Mümkün

Zehra Öney

Facebook Lise ve Üniversite Öğrencilerine Yönelik Uygulaması Lifestage’i Yayınladı

Zehra Öney