Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Siber Güvenlik

Amazon 20.000’den Fazla Sahte Yorumu Kaldırdı

Amazon 20.000’den Fazla Sahte Yorumu Kaldırdı

Amazon’da yeni bir “sahte yorum” krizi ortaya çıktı.

Dünyanın en büyük online ticaret sitelerinden Amazon’da, milyonlarca kullanıcı ürünlere yorum yaparak puan verebiliyor. Elbette bu yorum sisteminin de kendine özgü sorunları var: Sahte yorum ve puanlamalar. Amazon’un uzun süredir en çok eleştirildiği konulardan biri de bu ürün yorumları çünkü hem ürünü satın almayanlar hem de satın alanlar, ürünler hakkında görüş bildirebiliyorlar. Ürünü satın alanların yorumlarının ise ne denli güvenilir olduğu da tartışmalı bir konu.

The Verge tarafından yayınlanan habere göre, Financial Times’ın analiziyle gündeme gelen son skandal, Amazon İngiltere özelinde ortaya çıktı. Amazon İngiltere’nin en çok yorum yapan ilk 10 kullanıcısının 9’unun “şüpheli” aktivitelerde bulunduğunun belirlenmesinin ardından Amazon, 20.000 yorumu kaldırdı.

Örneğin Amazon İngiltere’nin en çok yorum yapan kullanıcısı Justin Fryer’ın Ağustos ayı boyunca ortalama her 4 saatte bir “beş yıldız” içeren yorum yaptığı ortaya çıkarıldı. Daha ilginç olansa bu yorumların pek çoğunun Çin menşeli şirketler için yapılmış olması ve Fryer’ın bu ürünleri eBay’de yeniden satışa çıkarması.

Habere göre, Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarından haberleşen satıcı ve “yorumcular” anlaşmaya vardıktan sonra ürün hakkında yorum yapıyorlar. Yorum yapıldıktan sonra kullanıcının parası kendisine iade ediliyor ve hatta ekstra ürünler de gönderilebiliyor veya ekstra ücret de alabiliyorlar.

Amazon, genel olarak ücretsiz/hediye ürün ya da herhangi bir indirim karşılığında yorum yapmayı kesin bir şekilde yasaklamış olsa da anlaşılan bu konudaki kontroller yeterince iyi değil.

Görsel: ft.com

İlgili İçerikler

İngiltere, Cambridge Analytica Skandalı Sonrasında Facebook’a Ceza Kesti

Zehra Öney

BAFTA Oyun Ödüllerinin Kazananları Kim Oldu?

Zehra Öney

2018’e Kadar 2 Milyar Kişi Mobil Mesajlaşma Uygulaması Kullanacak

Zehra Öney