Zehra Öney
Sürücüsüz Araçlar Trend Teknolojiler

California’da Otonom Araçlarla Ücretli Taksi Servisi Başlıyor

California’da Otonom Araçlarla Ücretli Taksi Servisi Başlıyor

Otonom araçlarla ücretli taksi servisi sayesinde şirketler ilk kez sürücüsüz yolculuklar için ücret alabilecek.

Otonom araçlarla ilgili en potansiyel senaryolardan biri, bu sürücüsüz araçları taksi olarak kullanmak ve görünen o ki bunun gerçekleşmesine az kaldı. The Verge tarafından yayınlanan habere göre, California, otonom araçlarla yapılan yolculuklar için şirketlerin ücret alabilmelerine olanak sağlayan iki yeni programı devreye aldı.

Bu iki yeni programa katılan şirketler “tek yolcu için servis, birden fazla kişinin olduğu ve ücret paylaşımlı yolculuklar ve bu sürücüsüz araçlarla yapılan yolculuklar için ücret kabul etme” olanaklarına kavuşacaklar.

Programa katılan şirketlerin gerekli izinleri alması ve California Kamu Hizmetleri Komisyonuna (California Public Utiliees Commission – CPUC) gerekli güvenlik önlemlerini aldıklarını göstermeleri gerekiyor.

Şirketlerin ayrıca üç aylık dönemler halinde yolculuk verilerini paylaşması gerekiyor. Bunlar arasında her yolculuk için biniş ve iniş lokasyonlarının anonim verileri, tekerlekli sandalye ile erişilebilen yolculukların mevcudiyeti ve diğer yolculuklara oranı bulunuyor.

Görsel: socialnewsdaily.com

İlgili İçerikler

Yapay Zeka, Mahkeme Salonlarında Yalan İfadeleri Tespit Edebilir

Zehra Öney

İskoçya, 2020’deki Elektrik İhtiyacının Yüzde 97’sini Yenilenebilir Enerjiden Sağladı

Zehra Öney

Nissan, Japonya’da Robo-Taksileri Kullanıma Sunacak

Zehra Öney