Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Sosyal Yaşam

Apple, İtalyan Rekabet Kurumu Tarafından 10 Milyon Euro Ceza Aldı

Apple, İtalyan Rekabet Kurumu Tarafından 10 Milyon Euro Ceza Aldı

Apple’ın, İtalyan Rekabet Kurumu tarafından ceza almasının sebebi, iPhone’ların suya dayanıklılığı yönündeki yanlış bilgilendirmesi.

The Verge tarafından Reuters’a dayandırılarak yayınlanan habere göre, Apple, İtalyan Rekabet Kurumu tarafından 10 milyon Euro ceza aldı. Kararın sebebi, Apple’ın, iPhone’ların suya dayanıklılığı konusundaki yanlış bilgilendirmesi olarak açıklandı.

Rekabet Kurumunun yayınladığı basın bülteninde Apple’ın iPhone 8 ve iPhone 8 Plus model telefonlarının suya dayanıklılığı konusunda verdiği yanlış bilgiler eleştirildi. Apple, bu model telefonların 4 metre derinliğe kadar 30 dakika suyun altında kalsa bile suya dayanıklı olduğunu iddia ediyordu ancak Rekabet Kurumu, bu bilginin kontrollü laboratuvar ortamında ve saf su ile test edildiğini belirtti.

Rekabet Kurumu ayrıca, Apple’ın söz konusu telefonlarının suya dayanıklı olarak tanıtılmasına rağmen bu modellerin suyla temas etmesi sonucunda meydana gelebilecek sorunlar dolayısıyla garanti kapsamında olmadığını da açıkladı.

Benzer bir dava da geçtiğimiz yıl Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (Australian Competition and Consumer Commission – ACCC) tarafından Samsung’a karşı açılmıştı.

Görsel: phonearena.com

İlgili İçerikler

CNN Plus, 29 Mart’ta Kullanıma Sunuluyor

Zehra Öney

PlayStation 5 Mart 2020’de Piyasaya Çıkacak

Zehra Öney

California, Eyalet Çapında Fiber İnternet Altyapısını Onayladı

Zehra Öney