Zehra Öney
Mobil ve Dijital Teknolojiler Trend Teknolojiler Yapay Zeka

Sony’nin Yeni Televizyonu İnsan Beynini Taklit Ediyor

Sony’nin Yeni Televizyonu İnsan Beynini Taklit Ediyor

Yeni teknoloji sayesinde Sony, insan gözünün odaklama özelliğini yeniden üretebiliyor.

Televizyon sektöründe de hızlı gelişmeler yaşanıyor. Bu konudaki son duyurulardan biri de Sony cephesinden geldi.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, şirketin geliştirdiği yeni Bravia televizyon serisi, dünyanın ilk “Bilişsel Zeka – Cognitive Intelligence” kapasitesine sahip olacak. Sony, bu teknolojinin, standart yapay zekanın gelişmiş görüntü ve ses deneyimi sunmasının da ötesine geçtiğini belirtiyor.

Sony, televizyonların ekran boyutunun büyümesinin, kullanıcıların tüm görüntüye değil de belirli alanlara odaklanmalarına sebep olduğunu belirtiyor ve bu yeni teknoloji de tıpkı insan beyni gibi, ekranı “bölümlere” ayırıyor ve görüntünün odak noktasını belirliyor. Ayrıca sinyaldeki seslerin pozisyonlarını ayarlayarak görüntü ile sesin eşleşmesini sağlıyor.

İnsan gözünün hem büyük resme hem de özel bir noktaya bakarken farklı çözünürlükler kullandığını belirten Sony Sinyal İşleme Uzmanı Yasuo Inoue, “XR İşlemci, görüntünün odak noktasını analiz eder ve bir insanın gördüklerine yakın bir görüntü oluşturmak için tüm görüntüyü işlerken bu odak noktasına başvurur.” diyerek teknolojiyi özetliyor.

Görsel: sony.com

İlgili İçerikler

Honda’nın Yeni Legend Arabası, Trafiği Yoğun Yollarda Kendi Kendini “Sürebilecek”

Zehra Öney

“Akıllı” Elbiseler Teknolojiyi Modayla Buluşturuyor

Zehra Öney

Diyetteyseniz Bu Uygulama Çok İşinize Yarayacak

Zehra Öney