Zehra Öney
Sosyal Yaşam Trend Teknolojiler Yapay Zeka

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi, COVID-19 Tedavisini Geliştirmek için Yapay Zeka Görüntüleme Algoritmasını Kullanmaya Başlıyor

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi, COVID-19 Tedavisini Geliştirmek için Yapay Zeka Görüntüleme Algoritmasını Kullanmaya Başlıyor

Göğüs filmi görüntüleme veri tabanı, hastanelerde tedavi planları oluşturmak için gereken zamanı azaltacak.

The Next Web tarafından yayınlanan habere göre, İngiliz Ulusal Sağlık Servisinin dijital dönüşümünü gerçekleştirmek için kurulan birimi NHSX, COVID-19 göğüs filmi görüntüleme veri tabanını kullanıma aldı. Bu veri tabanında, pandemi döneminde çekilen 40.000’den fazla bilgisayarlı tomografi taraması, MR görüntüleri ve röntgen filmleri yer alıyor.

Veri tabanının koronavirüs tanısının konulmasını hızlandırması ve bir hastanın kritik duruma geçip geçmeyeceğini tahmin etmede yardımcı olması bekleniyor. Şu sıralarda ülkedeki hızlı vaka artışı pek çok hastaneyi zorlamaya başladı, çünkü raporlara göre her 30 saniyede bir kişi COVID-19 belirtileri ile hastanelere başvuruyor.

Proje kapsamında, hastanelere başvuran kişilerin çektirdikleri göğüs filmleri, veri tabanında bulunan örneklerle karşılaştırılacak. Karşılaştırma sonrasında ise, yeni belirti göstermeye başlayan hastaların ileriki günlerde daha ağır komplikasyon yaşamamaları durumunda uygun medikal yardımın belirlenmesine yardımcı olacak.

Görsel: mstfdn.org

İlgili İçerikler

Kullanıcılar Sağlık ve Fitness Uygulamalarını Ne Sıklıkta Kullanıyorlar?

Zehra Öney

Bu Depoda İşlerin Üçte İkisini Robotlar Yapıyor

Zehra Öney

Facebook’un Reklamları Troll’lenirse

Zehra Öney